Strona w przebudowie
Aktualne informacje na temat działań NIMiT znajdują się na stronie nimit.pl.

Laureaci konkursów muzyki tradycyjnej w roku 2011 (wykaz)

Laureaci wybranych konkursów muzyki tradycyjnej, odbywających się w Polsce w roku 2011:

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORU ZIEM GÓRSKICH – KONKURS ZESPOŁÓW, KAPEL, SOLISTÓW I ZESPOŁÓW ŚPIEWACZYCH

Złote Ciupagi:

  • w kategorii zespołów tradycyjnych: Zespół regionalny „Dolina Popradu” Piwniczna Zdrój (Polska)
  • w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej: Zespół Pieśni i Tańca przy Narodowej Szkole Sztuki Ludowej „Filip Kutev” (Bułgaria)
  • w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej: Zespół Tańca Ludowego „Fomget” (Turcja)

Srebrne Ciupagi:

  • w kategorii zespołów tradycyjnych: Zespół regionalny „Koniaków” (Polska)
  • w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej: Stowarzyszenie „Coros y Danzas de Granada” (Hiszpania)
  • w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej: Grupa taneczna  „Ipoly” (Węgry)

Brązowe Ciupagi:

  • w kategorii zespołów tradycyjnych: Zespół im. Ludwika Łojasa – Łopuszna (Polska)
  • w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej: Grupa „Pasian di Prato” (Włochy)
  • w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej: Zespół Tańca Ludowego „Gymnik” (Słowacja)

Wyróżnienia regulaminowe w postaci parzenicy góralskiej:

  • Zespół „Cununa Chioarului” (Rumunia) – za piękne przedstawienie folkloru własnego regionu
  • Zespół „Kud Nikola Jonkov Vapcarov” (Macedonia) – za perfekcyjne oddanie klimatu tradycyjnego macedońskiego wesela
  • Zespół „Elektroporcelan” (Serbia) – za bardzo dobre, zgodne z serbską tradycją, żywiołowe tańce
  • Zespół Pieśni i Tańca im. Józefa Szczotki „Wierchy” – Milówka (Polska) – za prezentację ciekawej mieszczańskiej obrzędowości i piękne stroje
  • Zespół Tańca Ludowego „Kedjan” (Szwecja) – za pokazanie interesującej formy tradycyjnego, obrzędowego świętowania i naturalność prezentacji

 

KONKURS KAPEL I ŚPIEWAKÓW LUDOWYCH

Kategoria kapel:

  • Baszta – nagroda główna: Kapela Rodzinna Pańczaków i Gacy z Przystałowic Małych, woj. mazowieckie
  • I nagrody: Kapela Władysława Pogody z Kolbuszowej, woj. podkarpackie, Kapela koźlarska z Dąbrówki Wielkopolskiej, woj. wielkopolskie, Kapela Urbaniaków „Znad Swędrni” z Goszczanowa, woj. łódzkie, Kapela Braci Cicheckich z Grądek-Oblina, woj. mazowieckie
  • II nagrody: Kapela „Biołopotocanie” z Krościenka, woj. małopolskie, Kapela od Kamienia, woj. łódzkie, Kapela „Syrba” z Wichowa, woj. lubuskie
  • III nagrody: Kapela Rodzinna Foktów z Radomia, woj. mazowieckie, Kapela Ludowa „Rawianie” z Rawy Mazowieckiej, woj. łódzkie, Kapela Ludowa „Trzcinicoki” z Trzcinicy, woj. podkarpackie
  • Wyróżnienia: Kapela Dudziarska z Leszna, woj. wielkopolskie, Kapela „Młoda Harta” z Harty, woj. podkarpackie, Kapela Rodzinna Bałdygów z Mazuchówki, woj. warmińsko-mazurskie

Kategoria zespołów śpiewaczych:

  • Baszta – nagroda główna: Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Kocudzy woj. lubelskie
  • I nagrody: Grupa Śpiewacza „Stejizbianki” z Wisły, woj. śląskie, Męska Grupa Śpiewacza z Czarni, woj. mazowieckie
  • II nagrody: Zespół Śpiewaczy „Zamszanki” z Zamchu, woj. lubelskie, Grupa Śpiewacza Kobiet z Bandyś, woj. mazowieckie
  • III nagrody: Męski Zespół Śpiewaczy z Majdanu Obleszcze, woj. lubelskie, Zespół Śpiewaczy „Rospuda” z Filipowa, woj. podlaskie, Grupa Śpiewacza Kobiet z Czarni, woj. mazowieckie, Zespół Śpiewaczy „Babeczki” z Zawitały, woj. lubelskie, Zespół „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa, woj. dolnośląskie

Kategoria solistów instrumentalistów:

  • Baszta – nagroda główna: Szymon Bafia, dudziarz z Zakopanego, woj. małopolskie
  • I nagrody: Stefan Wrona, skrzypek z Poniatowej, woj. lubelskie, Zdzisław Marczuk, skrzypek z Zakalinek, woj. lubelskie
  • II nagrody: Witold Gierlicki, cymbalista z Gąsówki, woj. podkarpackie, Eugeniusz Rebzda, skrzypek z Łaznowa, woj. łódzkie, Stanisław Głaz, skrzypek z Dzwoli, woj. lubelskie
  • III nagrody: Paweł Grupkajtys, cymbalista z Nowej Wsi Ełckiej, woj. warmińsko-mazurskie, Andrzej Rydel, harmonista z Czarni, woj. mazowieckie, Bartosz Niedźwiecki, skrzypek z Ostaszewa, woj. mazowieckie
  • Wyróżnienia: Andrzej Frankiewicz, dudziarz z Kościana, woj. wielkopolskie, Tadeusz Wasilewski, harmonista z Brańska, woj. podlaskie

Kategoria solistów śpiewaków

  • Baszta – nagroda główna: Katarzyna Weremczuk z Dołhobród, woj. lubelskie
  • I nagrody: Stanisław Fijałkowski z Chrzanowa, woj. lubelskie, Zofia Warych z Myszyńca,  woj. mazowieckie, Krystyna Hoduń z Rozkopaczewa, woj. lubelskie
  • II nagrody: Bogusława Świderek z Drzewiec, woj. łódzkie, Kazimierz Żydek z Wójtowej, woj. podkarpackie, Julianna Pawlak z Sadykierza, woj. łódzkie
  • III nagrody: Wiera Niczyporuk z Malinnik, woj. podlaskie, Ewa Kuprewicz z Żywej Wody, woj. podlaskie, Joanna Janik z Borówna, woj. dolnośląskie
  • Wyróżnienia: Bernarda Kwiatek z Ostrówka, woj. lubelskie, Anna Chuda z Krobi, woj. wielkopolskie

Kategoria folkloru rekonstruowanego:

  • Baszta – nagroda główna: Kapela „Żółwiniacy” z Gdańska, woj. pomorskie
  • I nagrody: Kapela Marka Przewłockiego z Gdańska, woj. pomorskie, Zespół Śpiewaczy z Boguszyc, woj. łódzkie, Elżbieta Kamińska, śpiewaczka z Węglisk, woj. lubelskie, Katarzyna Kozik, śpiewaczka z Boguszyc, woj. łódzkie
  • II nagrody: Kapela „Zdrowie Pięknych Pań” z Wrocławia, woj. dolnośląskie, Kapela Niwińskich z Otwocka, woj. mazowieckie
  • III nagrody: Krzysztof Butryn, skrzypek z Janowa Lubelskiego, woj. lubelskie, Barbara Songin, śpiewaczka z Warszawy, woj. mazowieckie
  • Wyróżnienie: Barbara Wilińska, śpiewaczka z Poznania, woj. wielkopolskie

Konkurs „Duży-Mały”

Grupa kapel:

  • I nagroda: Romuald Jędraszak z Kapelą Dudziarską ze Stęszewa, woj. wielkopolskie
  • II nagroda: Zdzisław Marczuka z Kapelą „Leśniańskie Nutki” z Leśnej Podlaskiej, woj. lubelskie
  • III nagroda: Michał Umławski z Kapelą Dudziarską z Rydzyny, woj. wielkopolskie

Grupa instrumentalistów:

  • I nagroda: Szymon Bafia z Jakubem Klusiem z Zakopanego, woj. małopolskie
  • II nagroda: Krystian Szawrycki z Alanem Kotowskim z Ełku, woj. warmińsko-mazurskie
  • III nagrody: Jan Prządka z Bartoszem Klujem ze Zbąszynia, woj. wielkopolskie, Bronisław Płoch z Teresą Potańską z Widełki, woj. podkarpackie, Jan Kowalczyk z Karolem Samselem z Rozóg, woj. mazowieckie

Grupy śpiewacze:

  • Wyróżnienia: Bronisława Świder z uczennicami z Bandyś, woj. mazowieckie, Młodzieżowy Zespół Śpiewaczy „Gościszowianki” z Gościszowa, woj. dolnośląskie

Grupa solistów śpiewaków:

  • I nagroda: Janina Chmielewska z Anną Chmielewską z Przerośli, woj. podlaskie
  • II nagroda: Anna Kowalewska z Damianem Balcerem z Wiżajn, woj. podlaskie

 

KONKURS „NOWA TRADYCJA” (w ramach festiwalu)

  • Grand Prix: Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk
  • II nagrody: zespół „Babooshki” i zespół „Sporysz Polska”
  • III nagrody: zespół „Vidlunnia” i zespół „Melodia w Polsce”
  • Nagroda Specjalna „Złote Gęśle”: skrzypek Marcin Drabik
  • Wyróżnienia: zespoły „Maria Guraievska Ethno Jazz Project”, „Irek Wojtczak – Projekt Region Ludź”, „Widymo”, „Meadow Quartet” i „AfroFree”

Aleksandra Jagiełło-Skupińska Laureaci wybranych konkursów muzycznych odbywających się w Polsce w 2011 roku,
w: Muzyka polska 2011. Raport roczny, Warszawa 2013

 
 
 
powrót

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu świadczenia usług i w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, w jej ustawieniach. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies, kliknij „Zamknij”. Jeżeli nie wyrażasz zgody – zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Zamknij