Strona w przebudowie
Aktualne informacje na temat działań NIMiT znajdują się na stronie nimit.pl.

Laureaci konkursów muzyki tradycyjnej w roku 2012 (wykaz)

Laureaci wybranych konkursów muzyki tradycyjnej, odbywających się w Polsce w roku 2012:

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORU ZIEM GÓRSKICH -- KONKURS ZESPOŁÓW, KAPEL, SOLISTÓW I ZESPOŁÓW ŚPIEWACZYCH

Złote Ciupagi:

  • w kategorii zespołów tradycyjnych: Grupa Les Bethmalais (Francja)
  • w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej: ex aequo zespół Balaton (Węgry), zespół Amigos de la Jota (Hiszpania)
  • w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej: ex aequo zespół Balkan Youth (Bułgaria), grupa Kocaeli Armelit (Turcja)

Srebrne Ciupagi:

  • w kategorii zespołów tradycyjnych: ex aequo zespół regionalny Brenna im. J. Macha z Brennej (Polska), grupa Gli Amici del Folklore (Włochy)
  • w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej: nie przyznano
  • w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej: nie przyznano

Brązowe Ciupagi:

  • w kategorii zespołów tradycyjnych: nie przyznano
  • w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej: zespół Kud „Izvor” Jegunovice (Macedonia)
  • w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej: zespół Topl’an (Słowacja)

Wyróżnienia regulaminowe w postaci parzenicy góralskiej:

  • zespół Alat Swisslion (Bośnia i Hercegowina)
  • zespół regionalny Spod Kicek z Mordarki (Polska)
  • zespół Sasun (Armenia)
  • Zespół Regionalny im. A. Gut-Stapińskiej „Harnasie” z Suchego (Polska)
  • zespół regionalny Zbyrcok z Juszczyna (Polska)
  • zespół regionalny Śwarni z Nowego Targu (Polska)
  • Grupa Kulturalna „Everest” (Nepal)

 

NAGRODY OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU KAPEL I ŚPIEWAKÓW LUDOWYCH W KAZIMIERZU DOLNYM NAD WISŁĄ

Kategoria kapel:

  • Baszta – nagroda główna: Kapela Tadeusza Kubiaka z Leśmierza, woj. łódzkie
  • I nagrody: Kapela Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego, woj. łódzkie, Kapela im. Ks. Józefa Tischnera z Łopusznej, woj. małopolskie, Kapela Kozła Weselnego ze Zbąszynia, woj. wielkopolskie, Kapela Jana Kmity z Przystałowic Małych, woj. mazowieckie, Kapela „Fickowo Pokusa” z Jeleśni, woj. śląskie
  • II nagrody: Kapela Lipców z Wygnanowa i Piotra Gacy, woj. mazowieckie, Kapela Stanisława Ksyty „Spod Opoczna”, woj. łódzkie, Kapela Jana Kani z Lipnik, woj. mazowieckie. Kapela „Kamraty” z Sanoka, woj. podkarpackie
  • III nagrody: Kapela „Jaśki” z Kawęczyna, woj. mazowieckie, Kapela „Romanka” z Żabnicy, woj. śląskie, Kapela „Kurasie” z Lubziny, woj. podkarpackie
  • Wyróżnienia: Kapela Dudziarska z Krobi, woj. wielkopolskie, Kapela Dudziarska ze Stęszewa, woj. wielkopolskie

Kategoria zespołów śpiewaczych:

  • Baszta – nagroda główna: Zespół Śpiewaczy z Łukowej I, woj. lubelskie
  • I nagroda: Grupa Śpiewacza „Dolina Popradu” z Piwnicznej Zdroju, woj. małopolskie
  • II nagrody: Zespół Śpiewaczy „Pelagia” z Leopoldowa, woj. lubelskie, Zespół „Ksinzoki” z Łowicza, woj. łódzkie, Zespół „Lasowianie” z Pieńska, woj. dolnośląskie
  • III nagrody: Zespół KGW z Woli Koryckiej Górnej, woj. mazowieckie, Zespół „Wrzosy” z Wilanowa, woj. podlaskie, Zespół „Przystalanki” z Przystałowic Małych, woj. mazowieckie
  • Wyróżnienia: Zespoł „Lubatowianie” z Lubatowej, woj. podkarpackie, Zespoł „Zielona Dąbrowa” z Nowej Wsi Ełckiej, woj. warmińsko-mazurskie

Kategoria solistów instrumentalistów:

  • Baszta – nagroda główna: Jan Prządka, koźlarz ze Zbąszynia, woj. wielkopolskie
  • I nagrody: Zdzisław Kwapiński, skrzypek z Szymanowa, woj. mazowieckie, Zenon Kaczyński, harmonista z Łysych, woj. mazowieckie
  • II nagroda: Jan Leszczyński, skrzypek ze Zdziłowic, woj. lubelskie
  • III nagrody: Andrzej Jędryczka, cymbalista z Przysiek, woj. podkarpackie, Stefan Maziarczyk, okaryniarz z Andrzejowa, woj. lubelskie, Jerzy Dzierżek, skrzypek z miejscowości Sierzchowy, woj. łódzkie, Artur Witczak, dudziarz z Ostrowa Wielkopolskiego, woj. wielkopolskie
  • Wyróżnienia: Edmund Brożek, skrzypek z Włodawy, woj. lubelskie, Krzysztof Kuśnierek, dudziarz z Kościana, woj. wielkopolskie

Kategoria solistów śpiewaków:

  • Baszta – nagroda główna: Wanda Majtyka z Popowic, woj. łódzkie
  • I nagrody: Józef Sinderewicz z Monet, woj. warmińsko-mazurskie, Zofia Gut z Długiego, woj. mazowieckie, Teresa Barszczewska z Wólki Folwark, woj. podlaskie
  • II nagrody: Wanda Mróz z Leopoldowa, woj. lubelskie, Marcin Lićwinko z Rogożynka, woj. podlaskie, Hilaria Orłowska z Nowej Wsi Ełckiej, woj. warmińsko-mazurskie
  • III nagrody: Mirosław Budkowski z Majdanu Obleszcze, woj. lubelskie, Alina Myszak z Kocudzy, woj. lubelskie,
    Barbara Chorążak z Uhercy Mineralnych, woj. podkarpackie, Cezary Kuczyński z Czarni, woj. mazowieckie, Anna Dunat z Pewli Wielkiej, woj. śląskie
  • Wyróżnienie: Helena Napierała ze Starego Folwarku, woj. podlaskie

Kategoria folkloru rekonstruowanego:

  • Baszta – nagroda główna: Kapela „Gęsty Kożuch Kurzu” z Łodzi, woj. łódzkie
  • I nagrody: Kapela „Kocirba” z Kolbuszowej, woj. podkarpackie, Zespół Śpiewaczy „Południce”, woj. podlaskie
  • II nagrody: Ania Chmiel, śpiewaczka z Wólki Ratajskiej, woj. lubelskie, Witold Roy Zalewski, śpiewak z Poznania, woj. wielkopolskie
  • III nagroda: Kapela Bornego z Podzamcza, woj. lubelskie
  • Wyróżnienia: Zespół „Koral” z Kamienia, woj. lubelskie, Lidia Biały, skrzypaczka z Trzciany, woj. podkarpackie

 

Konkurs „Duży-Mały”

Grupa instrumentalistów:

  • I nagrody: Jan Prządka z uczniami ze Zbąszynia, woj. wielkopolskie, Zenon Kaczyński z synem Patrykiem z Łysych, woj. mazowieckie, Romuald Jędraszak z uczniami z Połajewa i Starego Gołębina, woj. wielkopolskie, Zdzisław Marczuk z uczennicami z Konstantynowa i Leśnej Podlaskiej, woj. lubelskie
  • II nagroda: Michał Umławski z uczniami z Leszna, woj. wielkopolskie, Andrzej Baran z uczniami z Harty, woj. podkarpackie
  • Wyróżnienia: Artur Witczak z Martą Szymankiewicz z Moszczanki, woj. wielkopolskie, Andrzej Frankiewicz z Julią Dominiczak z Kościana, woj. wielkopolskie, Marcin Szczechowiak z Martą Kokocińską z Podmokłego Małego, woj. lubuskie

Grupa śpiewaków:

  • I nagrody: Janina Adamczyk z uczennicami z Wielunia, woj. łódzkie, Zofia Gut z uczennicami z Długiego, woj. mazowieckie, Janina Chmiel z Agnieszką Łukasik z Wólki Ratajskiej, woj. lubelskie, Helena Kibitlewska z Juliuszem Jagłowskim z Filipowa, woj. podlaskie
  • II nagrody: Anna Chuda z uczennicami z Krobi, woj. wielkopolskie, Sabina Cichoń i „Mali Lubatowianie” z Lubatowa , woj. podkarpackie

 

KONKURS „NOWA TRADYCJA” (w ramach festiwalu)

  • Grand Prix: Zespół „Poszukiwacze Zaginionego Rulonu”
  • II nagroda: Zespół „Sutari”
  • III nagroda: Zespół „Tsigunz Fanfara Avantura”
  • Nagroda Specjalna „Złote Gęśle”: Atom String Quartet
  • Nagroda Specjalna – sesje nagraniowe w studiu Polskiego Radia: Zespół „Same Suki”
  • Nagroda Publiczności „Burza Braw”: Zespół „Sutari”

Aleksandra Jagiełło-Skupińska Laureaci wybranych konkursów muzycznych odbywających się w Polsce w 2012 roku
w: Muzyka polska 2012. Raport roczny [nieopubl.]

 
 
 
powrót

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu świadczenia usług i w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, w jej ustawieniach. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies, kliknij „Zamknij”. Jeżeli nie wyrażasz zgody – zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Zamknij