Festiwale i konkursy taneczne w roku 2015 (przegląd)

Międzynarodowe festiwale jak zawsze zapewniły obecność na polskiej scenie największych nazwisk światowego tańca. W 2015 roku największe emocje wzbudziły niewątpliwie pokazy spektakli Company Wayne McGregor oraz Paul Taylor Dance Company, niemniejsze pojawienie się legendy niemieckiego tańca współczesnego – Susanne Linke czy belgijskiej grupy Ultima Vez.

 

Krajowe i międzynarodowe festiwale i przeglądy tańca 2015 (chronologicznie):

  • 7. Arena Choreografów, 22 stycznia, Warszawa, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki;
  • 12. Festiwal Kalejdoskop, 9-12 kwietnia, Białystok: pokazy prac artystów polskich, wykłady i warsztaty;
  • Wrocławski Festiwal Ruchu „Cyrkulacje”, 4. edycja, 15-19 kwietnia: warsztaty i otwarte lekcje, „jamy improwizacyjne"; 
  • 6. Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” - Rzeczpospolita Kolberga, 21-26 kwietnia, Warszawa: festiwal poświęcony muzyce i tańcom tradycyjnym, m.in. Noc Tańca;
  • 14. Festiwal Tańca Kielce, 23-29 kwietnia, m.in. Kielecki Teatr Tańca, Polski Teatr Tańca, Gliwicki Teatr Muzyczny;
  • 27. Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego, 23–26 kwietnia;
  • 3. Festiwal Tańca Współczesnego „Spacer", 30 kwietnia – 3 maja, Kraków: pokazy artystów polskich i zagranicznych oraz warsztaty;
  • 3. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego „KRoki”, 17-24 maja, Kraków: m.in. Susanne Linke, Ultima Vez;
  • Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy „Teatr poza Teatrem”, 7-10 maja, Łódź: edycja specjalna, m.in. Kiosk Ruchu, Teatr Chorea, Teatr 21;
  • 6. Gdański Festiwal Tańca „Sound Spaces", 5-14 czerwca: Międzynarodowy Konkurs „Solo Dance Contest”, premiery trójmiejskich artystów, ponadto m.in. Compagnie Propos, Rebecca Laizer, Polski Teatr Tańca, Lubelski Teatr Tańca;
  • 14. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu, 5-14 czerwca, Warszawa: zespoły z Niemiec, Francji, USA, Polski;
  • Stary Browar Nowy Taniec na Malcie, 10. edycja, 8-27 czerwca, Poznań: m.in. Willi Dorner, Isabelle Schad, Jérôme Bel;
  • 21. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych „A PART”, 9-19 czerwca, Katowice: festiwal łączy teatr, performans, ruch i taniec, m.in. Teatr Amareya, Aurora Lubos;
  • 11. Festiwal Teatrów Tańca „Zawirowania”, 19-25 czerwca, Warszawa: artyści m.in. z Włoch, Chin, Francji, Izraela i Polski;
  • 6. Międzynarodowy Festiwal Kontakt Improwizacji „Warsaw Flow”, 1-6 lipca, Warszawa: warsztaty z improwizacji;
  • 15. Festiwal „Ogrody Muzyczne”, 1-30 lipca, Warszawa: balet w projekcjach filmowych, m.in. Billy Eliot, Światło (Béjart Ballet Lausanne);
  • 17. Lądeckie Lato Baletowe, 6-11 lipca, Lądek Zdrój: warsztaty, prelekcje, spektakle;
  • 15. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, 26 lipca – 2 sierpnia, Kraków: spektakle oraz warsztaty tańców historycznych, hinduskich, hiszpańskich, komedii dell’arte;
  • Dancing Poznań – 11. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca i 21. Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego, 22-29 sierpnia: zespoły z USA, Kuby, Brazylii;
  • Międzynarodowy Festiwal Ruchu „Rusza Festiwal”, 2. edycja, 22-29 września, Wrocław: warsztaty tańca współczesnego dla dzieci i dorosłych, pokazy towarzyszące - m.in. Witold Jurewicz, Maria Stokłosa, Anna Nowicka, Dawid Lorenc i Tomasz Ciesielski;
  • 14. Międzynarodowy Festiwal „Ciało/Umysł”, 26 września – 1 października, Warszawa: premiery polskich artystów, Rachid Ouramdane, Isabelle Schad;

  • 5. Festiwal Teatrów Tańca „Scena Otwarta”, 9-24 października, Tarnów: m.in. konkurs choreograficzny Sense of move oraz warsztaty krytyki tańca, zespoły z Polski oraz zza granicy - m.in. Jo Strømgren Company, PTT, LTT, Aura Dance;
  • 40. Krakowskie Reminiscencje Teatralne, 12-17 października: w sekcji taniec m.in. wykład J. Majewskiej o Annie Halprin oraz Planetary Dance – projekt zainicjowany przez Halprin;
  • 7. F R U – Polski Festiwal Improwizacji, Łódź, 14-18 października: warsztaty, pokazy, wieczór performansu;
  • 6. Dni Sztuki Tańca, 18-25 października, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Warszawa: m.in. Polski Balet Narodowy, BTT;
  • 22. Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji „Rozdroże”, 24 października – 10 listopada, Warszawa: festiwal gościł artystów z Wielkiej Brytanii i Polski, najważniejszym gościem był zespół Company Wayne McGregor (wspólnie z festiwalem Dni Sztuki Tańca);
  • 19. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, 7-12 listopada, Lublin: m.in. Susanne Linke i Renegade, Noé Soulier, Claire Cunningham;
  • BalletOFFFestival, 13-15 listopada, Kraków: rezydencje młodych choreografów, specjalny wieczór poświęcony Teatrowi Tańca DF (25-lecie działalności);
  • 4. Warszawska Scena Tańca, 21 listopada i 2 grudnia: ostatnia odsłona projektu prowadzonego przez Fundację Ciało/Umysł tym razem pod hasłem „Art and Family”;
  • 4. Międzynarodowy Festiwal „Warsaw Dance Days”, 20-22 listopada, Warszawa: zespoły m.in. z Czech i Austrii;
  • 8. Maat Festival – Kantor Now!, 3-6 grudnia, Lublin: festiwal realizowany w formule rezydencyjnej, w ciągu trzech dni pokazano prace tegorocznych artystów-rezydentów - m.in. Mikołaja Mikołajczyka, Karola Tymińskiego, Ramony Nagabczyńskiej i Anity Wach.

Konkursy taneczne i choreograficzne 2015:

  • 5. Konkurs Choreograficzny „3…2…1…TANIEC!”, 1 marca, Kraków: konkurs prac solowych, duetów i trio dla artystów początkujących w sztuce choreograficznej organizowany przez Nowohuckie Centrum Kultury;
  • 8. Międzynarodowy Konkurs Baletowy „Złote Pointy 2015”, 15-17 kwietnia, Szczecin oraz 15. edycja konkursu Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce 2014: laureatką obu konkursów została Viktoria Nowak z Poznania;
  • 1. Konkurs Teatrów Tańca, 23-25 kwietnia, Kielce: konkurs dla zespołów tańca współczesnego, zakwalifikowanych zostało 9 grup;
  • 6. Ogólnopolskie Spotkania Konkursowe Młodych Tancerzy, 31 maja 3 czerwca, Bytom: nagrodzonych zostało kilkunastu najlepszych tancerzy klas młodszych ze szkół baletowych w Polsce;
  • 6. Gdański Festiwal Tańca: Konkurs „Solo Dance Contest”, 4-15 czerwca: międzynarodowy konkurs prac solowych tańca współczesnego; laureaci: I nagroda - Jann Gallois (Francja), II nagroda  - Eva Navickaite (Litwa) oraz Dominik Więcek (Polska), III nagroda - Anton Safonov (Ukraina);
  • 10. Polskie Eliminacje Międzynarodowego Konkursu „Solo/Duo” 2016, 27-28 listopada, Bytom: konkurs młodych twórców i małych form tańca współczesnego;
  • Warszawska Platforma Tańca: trzyletni projekt prowadzony przez warszawskie fundacje i stowarzyszenia działające w obszarze tańca i mający na celu prezentację i promocję artystów działających w stolicy; nabór spektakli do prezentacji ma charakter konkursowy; w ramach platformy organizowany jest także konkurs choreograficzny.

Joanna Szymajda
2016-07-28

 
 
 
powrót

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu świadczenia usług i w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, w jej ustawieniach. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies, kliknij „Zamknij”. Jeżeli nie wyrażasz zgody – zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Zamknij