Festiwale i konkursy taneczne w roku 2016 (przegląd)

Lista krajowych i międzynarodowych festiwali i przeglądów tańca w kolejności kalendarzowej w 2016:

  • „(sic!) four seasons”, 12 lutego – 14 października, Warszawa: rozłożony na przestrzeni całego roku festiwal skoncentrowany na tańcu improwizowanym; m.in. Boris Charmatz, Zorka Wollny, Maciej Masecki (projekt Mazurki), Julyen Hamilton, Kasper Toeplitz/Myriam Gourfnik, Ilona Trybuła;
  • 7. Festiwal „Nowe Epifanie / Gorzkie Żale”, 15 lutego – 21 marca, Warszawa: festiwal interdyscyplinarny (teatr, performans, muzyka, taniec) poszukujący nowego dialogu z tradycyjną sztuką religijną; w ramach festiwalu pokazano m.in. spektakl Mikołaja Mikołajczyka;
  • Inbetween festivals, 17 lutego – 31 grudnia, Wrocław: całoroczna seria ponad 30 wydarzeń – koncertów jazzowych i spektakli tańca współczesnego (artyści z Wrocławia i Berlina) w ramach współpracy Wrocław-Berlin 2016. Europejskie sąsiedztwo; m.in. Peter Pleyer, Anna Nowicka, Aleksandra Borys, Rafał Dziemidok, Karol Tymiński, Agata Siniarska;
  • 2. Body Space Festival, 19-21 lutego, Sopot: spektakle polskich twórców (m.in. Iwona Olszowska, Witold Jurewicz, Wojciech Mochniej), jamy improwizacyjne;
  • IX Festiwal Atelier PPT, 10-13 marca, Poznań: premierowe pokazy choreografii tancerzy Polskiego Teatru Tańca;
  • 24. Alternatywne Spotkania Teatralne „Klamra”, 12-19 marca, Toruń: festiwal interdyscyplinarny, w programie m.in. spektakle butoh To-En, Sopocki Teatr Tańca;
  • 13. Festiwal „Kalejdoskop”, 7-10 kwietnia, Białystok: pokazy prac artystów polskich (Teatr Tańca Zawirowania, Kielecki Teatr Tańca, Maciej Kuźmiński, Anna Piotrowska), wykłady i warsztaty, wernisaż fotografii;
  • 7. Dni Sztuki Tańca – Festiwal Szekspirowski, 9-28 kwietnia, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Warszawa: m.in. Polski Balet Narodowy, John Cranko, John Neumeier;
  • 16. Festiwal Tańca Kielce, 16 kwietnia – 1 maja: m.in. Kielecki Teatr Tańca, Polski Teatr Tańca, Gliwicki Teatr Muzyczny; 29. Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego połączone z II Konkursem Teatrów Tańca;
  • 7. Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata – Pogranicza”, 18-23 kwietnia oraz 25-26 listopada, Warszawa: festiwal poświęcony muzyce i tańcom tradycyjnym, w tym m.in. Targowisko Instrumentów, konkurs Stara Tradycja oraz Noc Tańca;
  • Wrocławski Festiwal Ruchu „Cyrkulacje”, 7. edycja, 27 kwietnia – 1 maja: warsztaty i otwarte lekcje, „jamy” improwizacyjne;
  • 9. F R U – Polski Festiwal Improwizacji, 28 kwietnia – 3 maja, Łódź: warsztaty, „jamy” improwizacyjne;
  • 5. Festiwal Tańca Współczesnego „Spacer”, 30 kwietnia – 3 maja, Kraków: pokazy artystów polskich i zagranicznych oraz warsztaty;
  • 4. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego „Kroki” pod hasłem Ciało (nie) wystarczy, 13-22 maja, MOS Kraków: m.in. Anne van den Broek, Tomasz Bazan, Krakowski Teatr Tańca;
  • 8. Gdański Festiwal Tańca „Żywioły”, 3-12 czerwca: Międzynarodowy Konkurs „Solo Dance Contest”, ponadto m.in. Maciej Kuźmiński, Krakowski Teatr Tańca, Panama Pictures;
  • 16. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu, 10-19 czerwca, Warszawa, Teatr Dramatyczny: zespoły z Czech, Francji, Polski;
  • 22. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych „A PART”, 10-19 czerwca, Katowice: festiwal łączy teatr, performans, ruch i taniec, m.in. Cie Mossoux-Bonté, Granhoj Dans;
  • Stary Browar Nowy Taniec na Malcie, 11. edycja, 18-26 czerwca, Poznań: m.in. Maria Zimpel, Peter Pleyer, Paweł Sakowicz, Deufert and Plischke, Ben J. Riepe;
  • 12. Festiwal Teatrów Tańca „Zawirowania”, 22-26 czerwca, Warszawa: artyści m.in. z Hiszpanii, Izraela i Polski;
  • 4. „United Solo Europe”, 27 czerwca – 3 lipca, Warszawa: festiwal teatralno-taneczny form solowych, m.in. artyści zespołu Tanztheater Wuppertal;
  • 6. Międzynarodowy Festiwal „Kontakt Improwizacji Warsaw Flow”, 1-7 lipca, Warszawa, warsztaty z improwizacji;
  • 18. Lądeckie Lato Baletowe, 3-9 lipca, Lądek Zdrój: warsztaty, prelekcje, spektakle;
  • 16. Festiwal „Ogrody Muzyczne”, 15 lipca – 9 sierpnia, Warszawa: balet w projekcjach filmowych, m.in. John Neumeier (Dama kameliowa), J. Grigoriowicz (Spartakus), Teatr Zingaro, A. Fadejeczew (Don Kichot);
  • 17. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” – Taniec dworski w Ameryce Południowej, 4-9 sierpnia, Kraków: spektakle oraz warsztaty tańców historycznych, tanga, komedii dell’arte;
  • „Dancing Poznań” – 13. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca i 23. Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego, 20-27 sierpnia: zespoły z Niemiec i Polski oraz warsztaty technik prowadzone przez pedagogów z całego świata;
  • 5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Retroperspektywy” – Teatr naznaczony muzyką, 25-28 sierpnia, Łódź: festiwal interdyscyplinarny (teatr, taniec, muzyka);
  • 1. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Silesia”, 30. Sierpnia – 3 września, Koszęcin: zespoły z Bułgarii, Węgier, Polski;
  • 15. Międzynarodowy Festiwal „Ciało/Umysł”, 30 września – 8 października, Warszawa: m.in. premiera koprodukcji Sideways Rain, premiera Kai Kołodziejczyk, spektakle Martina Schicka, A. Godowskiej i S. Krawczyńskiego, Via Negativa;

  • 41. Krakowskie Reminiscencje Teatralne, 7-12 października: w sekcji taniec m.in. Marta Ziółek, Isabelle Schad;
  • 6. Festiwal Teatrów Tańca „Scena Otwarta”, 7-29 października, Tarnów: m.in. konkurs choreograficzny Source of the dance, zespoły z Polski oraz zza granicy, m.in. PBN, KTT, BejingDance/LDTX, Hervé Koubi;
  • 22. Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji „Rozdroże”, 25 października – 8 listopada, Warszawa: festiwal gościł artystów z Holandii (m.in. Club Guy&Roni) i Polski;
  • 20. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, 3-13 listopada, Lublin: m.in. Club Guy&Roni, Don Gnu (Dania), młode talenty, artyści z Ukrainy i Białorusi;
  • BaletOFFFestival, 17-20 listopada, Kraków: spektakle artystów z Polski i Szwajcarii, warsztaty i masterclass;
  • 5. Międzynarodowy Festiwal „Warsaw Dance Days”, 19-20 listopada, Warszawa: zespoły z Polski, Czech i Węgier w połączeniu z 8. Areną Choreografów, Warszawa, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.

 

Konkursy taneczne i choreograficzne w 2016:

  • 6. Konkurs Choreograficzny „3…2…1…TANIEC!”, 12-13 marca, Kraków: konkurs prac solowych, duetów i trio dla artystów początkujących w sztuce choreograficznej organizowany przez Nowohuckie Centrum Kultury;
  • 3. Międzynarodowy Konkurs „Dances with Camera” w ramach Short Waves Festival, 16-17 marca, Poznań: I miejsce – Gone, reż. Helena Jónsdóttir, Vera Sölvadóttir; II miejsce – Lay Me Low, reż. Marlene Millar; III miejsce – Home Alone, reż. Adi Halfin; wyróżnienie honorowe – Family Honour (Secrets), reż. Omari Carter;

  • 16. Mistrzostwa Polski w Tańcach Narodowych, 1-3 kwietnia, Wieliszew: konkurs polskich tańców narodowych w formule turniejowej, w różnych kategoriach wiekowych;
  • 9. Międzynarodowy Konkurs Baletowy „Złote Pointy 2016”, 19-22 kwietnia, Szczecin oraz 15. edycja konkursu Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce 2016: laureatem obu konkursów został Maciej Pletnia, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu;
  • 2. Konkurs Teatrów Tańca, 23-25 kwietnia, Kielce: konkurs dla zespołów tańca współczesnego, w pokazach finałowych uczestniczyło 10 grup;
  • 7. Ogólnopolskie Spotkania Konkursowe Młodych Tancerzy, 31 maja – 3 czerwca, Poznań: nagrodzonych zostało kilkunastu najlepszych tancerzy klas młodszych ze szkół baletowych w Polsce;
  • 6. Konkurs „Solo Dance Contest”, 8-12 czerwca, Gdańsk: międzynarodowy konkurs prac solowych tańca współczesnego; laureaci: I miejsce – Canan Yucel Pekicten (Turcja), II miejsce – Carmen Larraz (Hiszpania), III miejsce Sarah Bleasdale (Belgia), nagroda publiczności – Fabian Fejdasz (Polska);
  • Warszawska Platforma Tańca: konkurs choreograficzny, finał 21 października: ostatni rok projektu prowadzonego przez warszawskie fundacje i stowarzyszenia działające w obszarze tańca i mający na celu prezentację i promocję artystów działających w stolicy; nabór spektakli do prezentacji ma charakter konkursowy; w ramach platformy organizowany jest także konkurs choreograficzny, którego zwyciężczynią została Marta Kosieradzka;
  • 11. Polskie Eliminacje do Międzynarodowego Konkursu „Solo/Duo 2017”, 3-4 grudnia, Bytom: konkurs młodych twórców i małych form tańca współczesnego.

Joanna Szymajda
2017-07-10

 
 
 
powrót

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu świadczenia usług i w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, w jej ustawieniach. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies, kliknij „Zamknij”. Jeżeli nie wyrażasz zgody – zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Zamknij