Strona w przebudowie
Aktualne informacje na temat działań NIMiT znajdują się na stronie nimit.pl.

Festiwale tańca, konkursy i konferencje w roku 2014 (przegląd)

Nie maleje aktywność organizatorów festiwali i przeglądów, ich liczba utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie i nadal jest to jedna z głównych form prezentacji tańca współczesnego w Polsce.

Międzynarodowe festiwale jak zawsze zapewniły obecność na polskiej scenie największych nazwisk światowego tańca. W 2014 miłośnicy baletowej klasyki mogli podziwiać m.in. Balet Borisa Ejfmana. Malta Festival zaprosił jedną z najważniejszych współczesnych choreografek – Annę Teresę de Keersmaeker z jej historycznymi spektaklami Rosas danst Rosas oraz Fase. Na festiwalu „Rozdroże” jak zawsze obecna była historia tańca współczesnego, tym razem był to zespół Maguy Marin. W Warszawie gościła także jedna ze sztandarowych postaci kontakt improwizacji – Nancy Stark Smith. Poza tym wśród znanych nazwisk tańca współczesnego w Polsce pojawili się Olivier Dubois, Boris Charmatz i Faustin Linleykula.

Poza artystami trzeba także podkreślić obecność światowej klasy badaczy tańca – André Lepeckiego, zaproszonego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej na wykład oraz seminarium.

Lista krajowych i międzynarodowych festiwali i przeglądów tańca w kolejności kalendarzowej w 2014:

  • 14. Festiwal Tańca Kielce: 1–24 kwietnia
  • 26. Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego: 23–27 kwietnia
  • 11. Festiwal „Kalejdoskop”: 3­–7 kwietnia, Białystok – pokazy prac artystów polskich, wykłady i warsztaty
  • 6. Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” – Rzeczpospolita Kolberga: 21–26 kwietnia, Warszawa  – festiwal poświęcony muzyce i tańcom tradycyjnym, m.in. Noc Tańca
  • Wrocławski Festiwal Ruchu Cyrkulacje: 23–27 kwietnia  – warsztaty i otwarte lekcje, „jamy improwizacyjne“
  • Poznański Festiwal Wiosny – nie był organizowany
  • 3. Festiwal SPACER: 1–4 maja, Kraków  – pokazy artystów polskich oraz warsztaty
  • 10. Mandala Performance Festival: 9–11 maja, Wrocław  – spektakle z pograniczna tańca i performansu artystów polskich i zagranicznych
  • 5. Arena Choreografów: 22 maja, Warszawa, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
  • 6. Gdański Festiwal Tańca „Sound Spaces”: 4–15 czerwca  – w programie m.in. Hauschka i Ernesto Edivaldo, Faustin Linleykula, Międzynarodowy Konkurs „Solo Dance Contest”
  • Poznańska Wiosna Baletowa – nie była organizowana
  • 10. Festiwal Teatrów Tańca „Zawirowania”: 19–25 czerwca oraz 17–23 listopada, Warszawa  – z udziałem artystów m.in. z Włoch, Chin, Węgier i Polski
  • Stary Browar / Nowy Taniec na Malcie, 10. edycja: 21–28 czerwca, Poznań
  • Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej w Bytomiu – nie była organizowana
  • 5. Międzynarodowy Festiwal Kontakt Improwizacji „Warsaw Flow”: 18–23 czerwca, Warszawa  – z udziałem Nancy Stark Smith
  • 14. Festiwal „Ogrody Muzyczne”: 27 czerwca – 14 lipca, Warszawa  – balet w projekcjach filmowych, m.in. Śpiąca Królewna Matthew Bourne‘a
  • 16. Lądeckie Lato Baletowe: 7–13 lipca  – warsztaty, prelekcje, spektakle
  • 15. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”: 25 lipca – 3 sierpnia, Kraków  – spektakle oraz warsztaty tańców historycznych, gościnne występy zespołów z Francji
  • 14. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu: 13–22 czerwca, Warszawa  – w programie m.in. grupa Derevo
  • Dancing Poznań – 11. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca i 21. Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego: 16–23 sierpnia  – w programie m.in. Islandzki Teatr Tańca
  • Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Retroperspektywy”: 21–25 sierpnia, Łódź  – festiwal teatru, performansu, muzyki i tańca, m.in. Dada von Bzdülöv
  • 13. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego „Ciało/Umysł”: 18–28 września, Warszawa - premiery polskich artystów, Olivier Dubois, Alessandro Sciarroni
  • 39. Krakowskie Reminiscencje Teatralne: 4–12 października – w sekcji taniec m.in. wystawa RoseLee Goldberg Performance Now, choreografie Tino Sehgala, Very Mantero, międzynarodowy projekt Dance Move Cities
  • 6. F R U – Polski Festiwal Improwizacji: 8–12 października, Łódź  – warsztaty, pokazy, wieczór performansu
  • 4. Festiwal Teatrów Tańca „Scena Otwarta”: 10–19 października, Tarnów  – w programie m.in. konkurs choreograficzny Make move oraz warsztaty krytyki tańca, zespoły polskie i zagraniczne (m.in. Polski Teatr Tańca, Kamea Dance Company z Izraela)
  • 20. Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji „Rozdroże”: 24 października – 6 listopada, Warszawa – festiwal gościł artystów z Francji i Polski, m.in. Cie Maguy Marin i Cie François Verret
  • 18. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: 10–11 listopada, Lublin – w programie m.in. Cie Déjà Donné, SKVO'S Dance Company
  • BaletOFF Festival: 14–16 listopada, Kraków – festiwal rezydencyjny, powstał w miejsce Krakowskich Spotkań Baletoffowych
  • 4. Warszawska Scena Tańca: 14–15 listopada – pokazy spektakli związanych ze stolicą oraz projektów przygotowanych z lokalnymi uczestnikami; nowa odsłona projektu, tym razem niekonkursowa, prowadzona przez Fundację Ciało/Umysł
  • 6. Dni Sztuki Tańca: 15–23 listopada, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Warszawa – w programie m.in. Polski Balet Narodowy, Balet Borisa Ejfmana
  • 3. Międzynarodowy Festiwal Warsaw Dance Days: 27–29 listopada, Warszawa – przegląd zespołów i młodych twórców polskich
  • 8. Maat Festival „Israel Now!”: 4–8 grudnia, Lublin  – festiwal realizowany w formule rezydencyjnej; w 2014 r. odbyło się siedem rezydencji artystów z Polski i Izraela, których efekty widzowie oglądali w ramach festiwalu

Konkursy taneczne i choreograficzne:

  • 2. Konkurs „3…2…1…Taniec”: 22 lutego, Kraków – konkurs prac solowych, duetów i trio dla artystów początkujących w sztuce choreograficznej organizowany przez Nowohuckie Centrum Kultury i Krakowski Teatr Tańca
  • 7. Międzynarodowy Konkurs Baletowy Złote Pointy” (nie przyznano Grand Prix) oraz 14. edycja konkursu Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce (laureatką została Justyna Wołoch z gdańskiej szkoły baletowej): 8–11 kwietnia, Szczecin
  • 6. Gdański Festiwal Tańca: Konkurs „Solo Dance Contest”: 4–15 czerwca – międzynarodowy konkurs prac solowych tańca współczesnego
  • 6. Ogólnopolskie Spotkania Konkursowe Młodych Tancerzy: 24–28 czerwca, Bytom
  • Polskie eliminacje Międzynarodowego Konkursu „Solo/Duo”: 28–29 listopada, Warszawa - konkurs młodych twórców i małych form tańca współczesnego
  • Warszawska Platforma Tańca – trzyletni projekt prowadzony przez warszawskie fundacje i stowarzyszenia działające w obszarze tańca i mający na celu prezentację i promocję artystów działających w stolicy; nabór spektakli do prezentacji ma charakter konkursowy; w ramach platformy organizowany jest także konkurs choreograficzny

Konferencje:

  • Konferencja Naukowo-Dydaktyczna „Taniec, rytm, muzyka w nauce i praktyce”: 16–18 stycznia, organizator: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego, Bytom
  • Ogólnopolska Konferencja Naukowa Polskiego Forum Choreologicznego: 13–14 września, Uniwersytet w Rzeszowie
  • Dla każdego gestu inny aktor: 16 stycznia – 4 maja, Poznań, organizator: Art Stations Foundation; kuratorki: Katarzyna Redzisz i Joanna Leśnierowska – wystawa multimedialna, prace m.in. Aliny Szapocznikow, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, performanse Tony‘ego Orrico, Aleksandry Borys, Magdaleny Ptasznik, Anny Steller, Jermy’ego Wade
  • Carolee Schneemann Life Book: 27 października – 14 lutego, Wrocław, Centrum Sztuki WRO - wystawa multimedialna dokumentujące życie i twórczość pionierki performansu oraz pokazy wideo jej prac

Joanna Szymajda
2015-06-05

 
 
 
powrót

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu świadczenia usług i w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, w jej ustawieniach. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies, kliknij „Zamknij”. Jeżeli nie wyrażasz zgody – zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Zamknij