nagrody muzyczne

LAUREACI WYBRANYCH NAGRÓD MUZYCZNYCH PRZYZNANYCH W POLSCE W 2016 ROKU

 

Nagrody i odznaczenia przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie muzyki

 

MEDAL „ZASŁUŻONY KULTURZE – GLORIA ARTIS”

Laureaci Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze − Gloria Artis”:

  • Jan Krzysztof Kelus – poeta, kompozytor, pieśniarz opozycji demokratycznej
  • Michał Kulenty – kompozytor, multiinstrumentalista, pedagog
  • Jan Kanty Pawluśkiewicz – kompozytor piosenek, muzyki teatralnej i filmowej

Laureaci Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze − Gloria Artis”:

  • Antoni Cofalik – skrzypek i pedagog
  • Anna Jastrzębska-Quinn – pianistka i pedagog
  • Janusz Żełobowski – śpiewak operetkowy

Laureaci Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze − Gloria Artis”:

  • Józef Tadeusz Baliszewski – promotor polskiej muzyki i literatury
  • Robert Bondara – tancerz, choreograf i pedagog
  • Michał Jerzy Bożyk– pianista i wokalista jazzowy
  • Monika Gardoń-Preinl – pianistka i pedagog
  • Olga Łazarska – pianistka i pedagog
  • Jan Oberbek – gitarzysta i pedagog
  • Jacek Ozimkowski – śpiewak (bas) i pedagog
  • Janusz Pater – akordeonista i pedagog
  • Cezary Bernard Strokosz – gitarzysta, kompozytor i pedagog
  • Helena Szychowska – członek Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta
  • Vladimir Yaroshenko – pierwszy solista Polskiego Baletu Narodowego
  • Zespół Folklorystyczny „Podhale”

źródło: http://www.mkidn.gov.pl/

 

DOROCZNE NAGRODY MINISTRA za rok 2016 w dziedzinie muzyki

Laureaci Dorocznych Nagród Ministra:

  • Ewa Michnik – muzyka
  • Włodek Pawlik – muzyka
  • Józef Broda – twórczość ludowa
  • Jacek Przybyłowicz – taniec
  • Wojciech Pawłowski – mecenas kultury
  • Fundacja Jutropera – upowszechnianie/animacja kultury
  • Stefan Wojtas – edukacja artystyczna

 

NAGRODY IM. OSKARA KOLBERGA w dziedzinie muzyki

Laureaci Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” 41. edycja - 2016

  • Zofia Charamut – śpiewaczka kurpiowska (Wolkowe, pow. ostrołęcki, woj. mazowieckie)
  • Jan Wilczek – wykonawca kierpców, pasów bacowskich i juhaskich, skrzypek (Bukowina Tatrzańska, pow. tatrzański, woj. małopolskie)
  • Kapela Braci Byrtków (Pewel Wielka, gm. Jeleśnia, pow. żywiecki, woj. śląskie)
  • Zespół Folklorystyczny „Folusz” z Giedlarowej (pow. leżajski, woj. podkarpackie)
  • Zespół Regionalny „Magurzanie” z Łodygowic (pow. żywiecki, woj. śląskie)
  • Małgorzata Kiereś – góralka z Istebnej, etnograf w Muzeum Beskidzkim w Wiśle, badaczka, dokumentalistka i popularyzatorka kultury górali beskidzkich (Istebna, pow. cieszyński, woj. śląskie)
  • Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

 

Nagrody i odznaki Związku Kompozytorów Polskich

DOROCZNA NAGRODA ZWIĄZKU KOMPOZYTORÓW POLSKICH 2016

  • Elżbieta Jasińska-Jędrosz – za stworzenie i wieloletnie prowadzenie Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, zwieńczone autorskim dziełem w postaci katalogu Rękopisy muzyczne w zbiorach Archiwum Kompozytorów Polskich BUW
  • Paweł Mykietyn – za ważny, indywidualny ślad w panoramie współczesnej muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem nowego dzieła operowego Czarodziejska góra

NAGRODA HONOROWA ZWIĄZKU KOMPOZYTORÓW POLSKICH 2016 (za zasługi dla promocji muzyki polskiej)

  • Ewa Bogusz-Moore – za konsekwentną pracę na rzecz obecności muzyki polskiej na estradach Europy i świata, a w szczególności za nawiązanie współpracy z renomowanym Huddersfield Contemporary Music Festival
  • Stefan Sutkowski – za wykreowanie kompletnej wizji historii muzyki polskiej, zrealizowanej w serii książek wybitnych muzykologów polskich, opublikowanych w języku polskim i angielskim
  • Anna Dorota Władyczka – za oddaną pracę w międzynarodowym środowisku muzyki współczesnej na rzecz twórczości kompozytorów polskich

NAGRODA IM. KS. PROF. HIERONIMA FEICHTA za rok 2016 (za prace naukowe z dziedziny muzykologii)

  • Silvia Bruni – za pracę Recepcja twórczości i postaci Fryderyka Chopina we Włoszech po drugiej wojnie światowej, Instytut Muzykologii UJ, Kraków 2015 (maszynopis).
  • Andrzej Mądro – za pracę Muzyka a nowe media, Akademia Muzyczna w Krakowie, 2014 (maszynopis).

 

Nagrody w dziedzinie muzyki poważnej oraz nagrody obejmujące różne gatunki muzyczne

NAGRODA MUZYCZNA „FRYDERYK” 2016 (przyznawana za nagrania przez Akademię Fonograficzną Związku Producentów Audio-Video)

Muzyka rozrywkowa

  • Fonograficzny Debiut Roku – Kortez
  • Album Roku Rock (w tym hard, metal, punk): Lao Che Dzieciom (Mystic Production), producent: Piotr „Emade” Waglewski
  • Album Roku Pop: Zbigniew Wodecki with Mitch&Mitch Orchestra and Choir 1976: A Space Oddysey (Lado ABC/Agora), producent: Mitch&Mitch
  • Utwór Roku: Zbigniew Wodecki with Mitch&Mitch Orchestra and Choir Rzuć to wszystko co złe, kompozytor: Zbigniew Wodecki, autor: Leszek Długosz (Lado ABC /Agora)
  • Album Roku Hip-Hop: Taco Hemingway Umowa o Dzieło (Asfalt Records), producent: Maciej Ruszecki
  • Album Roku Elektronika / Alternatywa: Smolik / Kev Fox Smolik / Kev Fox (Kayax Production & Publishing), producent: Andrzej Smolik
  • Album Roku Muzyka Korzeni (w tym blues, country, folk, muzyka świata, reggae): Kapela ze Wsi Warszawa Święto Słońca (Agencja Koncertowo-Wydawnicza Karrot Kommando), producent: Mariusz Dziurawiec
  • Teledysk Roku: Dawid Podsiadło W dobrą stronę (Sony Music Entertainment Poland), reżyser: Piotr Onopa

Muzyka jazzowa

  • Album Roku: Nikola Kołodziejczyk Orchestra Barok progresywny (Nowa Brama Pro Musica), producent: Nikola Kołodziejczyk
  • Artysta Roku: Janusz Muniak
  • Fonograficzny Debiut Roku: Aga Derlak, Agnieszka Wilczyńska, Krzysztof Lenczowski

Muzyka poważna

  • Album Roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa: Musica Caelestis DVD (Musica Sacra Edition), wykonawcy: Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA oraz Joanna Łukaszewska, Anna Krawczykiewicz, Konrad Tanewski, Małgorzata Kołcz, Łukasz Farcinkiewicz, Michał Markuszewski pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego, realizacja nagrania: Alicja Nowak, Adam Szlenda
  • Album Roku muzyka dawna: Verbum Incarnatum (Ars Sonora), wykonawcy: Paweł Gusnar (saksofon) i Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti pod dyrekcją Michała Sławeckiego, realizacja nagrania: Jakub Garbacz
  • Album Roku muzyka kameralna: Ravel Piano Duo: A Polish Kaleidoscope (Dobrzyński, Moszkowski, Zarębski, Palester) (Dux), wykonawcy: Ravel Piano Duo: Agnieszka Kozło i Katarzyna Ewa Sokołowska, realizacja nagrania: Marcin Domżał
  • Album Roku muzyka symfoniczna i koncertująca: Warsaw Philharmonic: the 1st Concert in the Rebuilt Hall (Warner Music Poland), wykonawcy: Orkiestra Filharmonii Narodowej (1955) i Wanda Wiłkomirska (skrzypce) pod dyrekcją Witolda Rowickiego, realizacja nagrania: nagranie archiwalne, remastering Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko
  • Album Roku recital solowy: Szymon Nehring. Chopin, Szymanowski, Mykietyn (DUX / Stowarzyszenie im. L. van Beethovena), wykonawca: Szymon Nehring (fortepian), realizacja nagrania: Małgorzata Polańska
  • Album Roku muzyka współczesna: Paweł Łukaszewski: Symphony of Providence DVD (Dux), wykonawcy: Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Agnieszka Rehlis, Jarosław Bręk, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, realizacja nagrania: Wojciech Łopaciuk, Roman Rutyna
  • Najlepszy album polski za granicą: Krystian Zimerman, Berliner Philharmoniker, Simon Rattle - Lutosławski: Piano Concerto, Symphony No. 2 (Deutsche Grammophon / Universal Music Polska), wykonawcy: Krystian Zimerman i Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Simona Rattle, realizacja nagrania: Rene Moller
  • Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej: Krystian Zimerman, Berliner Philharmoniker, Simon Rattle - Lutosławski: Piano Concerto, Symphony No. 2 (Deutsche Grammophon / Universal Music Polska), wykonawcy: Krystian Zimerman i Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Simona Rattle, realizacja nagrania: Rene Moller

 

24. PASZPORTY „POLITYKI” za 2016 rok

  • Muzyka poważna: Marzena Diakun – za konsekwentny i błyskotliwy rozwój osobowości i kariery dyrygenckiej mimo wszelkich trudności oraz za świetną interpretację partytury wykonanej we Wrocławiu „Zagubionej autostrady” Olgi Neuwirth
  • Muzyka popularna: Wacław Zimpel – za przełamywanie granic w muzyce, za autorskie, poparte świetnymi umiejętnościami łączenie różnych tradycji i szukanie w nich tego, co wspólne i uniwersalne.
  • Kreator Kultury: Jan „Ptaszyn” Wróblewski – za bycie dobrym duchem muzyki jazzowej w Polsce od jej prapoczątków aż do dziś.

 

MŁODY MUZYK ROKU 2016 (konkurs na najlepszego młodego muzyka, grającego na jednym z klasycznych instrumentów, organizowany przez TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca)

  • Łukasz Dyczko, saksofonista

 

KORYFEUSZ MUZYKI POLSKIEJ 2016 (operator: Instytut Muzyki i Tańca)

  • Osobowość Roku: Agata Zubel
  • Wydarzenie Roku: otwarcie siedziby Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu
  • Nagroda Honorowa: Jan „Ptaszyn” Wróblewski

 

WROCŁAWSKA NAGRODA MUZYCZNA 2016

  • Muzyka poważna: Tateo Nakajima, japoński skrzypek, dyrygent i projektant akustyki sal koncertowych – za doskonały projekt akustyczny sal koncertowych Narodowego Forum Muzyki i jego skuteczną realizację
  • Muzyka popularna: Paweł Piotrowicz, poeta, dziennikarz, wydawca i animator kultury – za znakomitą monografię ważnego zjawiska z historii kultury Wrocławia, czyli za tom Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna 1979-1989

 

NAGRODA IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA (przyznawana przez samorząd województwa mazowieckiego w czterech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr za dzieła stworzone w minionym roku)

  • Muzyka: Artur Szklener, muzykolog, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina – nagrodzony za XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina
  • Sztuki plastyczne: Boris Kudlička, scenograf, związany jest z operą warszawską – nagrodzony za scenografie do oper Powder Her Face i Salome w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie

 

Nagrody w dziedzinie muzyki jazzowej

GRAND PRIX „JAZZ MELOMANI” za rok 2015 (przyznawana muzykom, dziennikarzom oraz popularyzatorom jazzu przez Stowarzyszenie Jazzowe „Melomani”)

  • Grand Prix of Europe: Lars Danielsson
  • Artysta Roku: Atom String Quartet
  • Krytyk-dziennikarz: Ryszard Borowski
  • Całokształt działalności: Jan Byrczek
  • Nadzieja Melomanów: Nikola Kołodziejczyk
  • Płyta Roku: Barok progresywny Nikola Kołodziejczyk Orchestra
  • Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana: Michał Kobojek
  • Nagroda Polskiego Radia Łódź – Łódzkie Wydarzenie Roku „Jazzowa Perła Łodzi”: Klub Muzyczny New York

JAZZ TOP 2016 (przyznawana przez miesięcznik „Jazz Forum”)

  • Muzyk Roku: Tomasz Stańko
  • Aranżer: Krzysztof Herdzin
  • Kompozytor: Włodek Pawlik
  • Album Roku: Dorota Miśkiewicz PIANO.PL (Universal)
  • Album historyczny: Komeda Quintet Astigmatic (Polskie Nagrania/Warner Music Poland)
  • Zespół elektryczny: Walk Away
  • Zespół akustyczny: Marcin Wasilewski Trio
  • Zespół tradycyjny: Old Timers
  • Nowa nadzieja: Szymon Mika
  • Trąbka: Tomasz Stańko
  • Puzon: Grzegorz Nagórski
  • Flet: Krzysztof Popek
  • Klarnet: Henryk Miśkiewicz
  • Saksofon sopranowy: Maciej Sikała
  • Saksofon altowy: Henryk Miśkiewicz
  • Saksofon tenorowy: Maciej Sikała
  • Saksofon barytonowy: Jan Ptaszyn Wróblewski
  • Fortepian: Leszek Możdżer
  • Organy: Wojciech Karolak
  • Syntezator: Józef Skrzek
  • Gitara: Marek Napiórkowski
  • Gitara basowa: Krzysztof Ścierański
  • Kontrabas: Sławomir Kurkiewicz
  • Perkusja: Cezary Konrad
  • Instrumenty perkusyjne: José Torres
  • Wibrafon: Bernard Maseli
  • Skrzypce: Adam Bałdych
  • Instrumenty różne: Krzysztof Lenczowski (wiolonczela)
  • Wokalistka: Grażyna Auguścik
  • Wokalista: Wojciech Myrczek
  • Najlepszy festiwal: Jazz nad Odrą (Wrocław)
  • Koncert Roku: Dorota Miśkiewicz PIANO.PL (Teatr Roma, Warszawa)
  • Klub Roku: 12on14 Jazz Club (Warszawa)

 

Nagrody w dziedzinie muzyki popularnej

2. POLSAT SUPERHIT FESTIWAL 2016 (Sopot)

  • Bursztynowy Słowik: Zbigniew Wodecki i Lady Pank

Cyfrowa Piosenka Roku 2015

  • Piosenka Polska: Sarsa Naucz mnie
  • Piosenka Zagraniczna: Ellie Goulding Love Me Like You Do 

Radiowy Przebój Roku

  • I miejsce: Sarsa Naucz mnie
  • II miejsce: Sound’n’Grace Dach
  • III miejsce: Video Wszystko jedno

ESKA MUSIC AWARDS 2016

  • Najlepsza artystka: Sylwia Grzeszczak
  • Najlepszy artysta: Dawid Podsiadło
  • Najlepszy zespół: Video
  • Najlepszy hit: C-Bool Never Go Away
  • Najlepszy debiut: Antek Smykiewicz
  • Eska TV Award – Najlepsze video: Sylwia Grzeszczak Tamta Dziewczyna
  • EskaGo Award – Najlepszy artysta w sieci: Margaret

 

EUROPEJSKA NAGRODA MUZYCZNA MTV DLA NAJLEPSZEGO POLSKIEGO WYKONAWCY 2016

  • Najlepszy polski wykonawca: Margaret

 

25. FESTIWAL POLSKICH WIDEOKLIPÓW YACH FILM 2016

  • Grand Prix: takie.pany (Tomasz Domański, Mikołaj Olizar-Zakrzewski), Łukasz Partyka (Taco Hemingway Deszcz na betonie)
  • Zdjęcia: Anna Kaleta-Kunert (Masayoshi Fujita & Jan Jelinek Cin)
  • Innowacja: Dagmara Pochyła i Mateusz Samolong (MA Ancestors)
  • Kreacja aktorska: Anji Rubik (Mary Komasa Lost me)
  • Plastyczna aranżacja przestrzeni: Anna Szczęsny (Monika Brodka Up in the Hill)
  • Animacja: Maria Strzelecka (Mister D. Żona piłkarza)
  • Montaż: Marta Kacprzak (Organek Missisipi w ogniu)
  • Reżyseria: Anna Maliszewska (Marii Peszek Samotny tata)
  • Scenariusz: Jeffrey Addiss, Will Matthews, Mitja Okorn i Jan Belcl (BeMy Oxygen)
  • CyberYach – nagroda polskich internautów: Wojtek Andrzejuk (Marek Piekarczyk Bracie mój nieznajomy)
  • Drewniany Yach za całokształt twórczości (nagroda specjalna przyznawana przez Yacha Paszkiewicza): Paweł Miszewski i Bogdan Wrzeciono (Maciej Maleńczuk Fajnie)
  • Nagroda specjalna Mały Jaś: Natalia Kukulska Trefiliki

 

NAGRODY 53. KRAJOWEGO FESTIWALU PIOSENKI POLSKIEJ W OPOLU (Telewizja Polska, Polskie Radio, Super Express)

SUPERJEDYNKI 2016

  • SuperArtystka: Anna Dąbrowska
  • SuperZespół: Kombii
  • SuperAlbum: Kalejdoskop Andrzej Piaseczny
  • SuperArtysta w sieci: Sarsa
  • SuperArtysta: Michał Szpak

 

  • Karolinka – nagroda im. Anny Jantar: Daria Zawiałow
  • Nagroda Polskiego Radia: Daria Zawiałow
  • Nagroda publiczności: Kortez

 

„MATEUSZ TRÓJKI” – NAGRODA MUZYCZNA PROGRAMU 3 POLSKIEGO RADIA IM. MATEUSZA ŚWIĘCICKIEGO 2016

Kategoria – debiut:

  • Muzyka rozrywkowa: Julia Pietrucha i Łukasz „Kortez” Federkiewicz

Kategoria – wydarzenie roku:

  • Muzyka rozrywkowa: Martyna Jakubowicz
  • Muzyka jazzowa: Paweł Kaczmarczyk

Kategoria – całokształt osiągnięć twórczych:

  • Muzyka rozrywkowa: Marek Karewicz
  • Muzyka jazzowa: Michał Urbaniak

 

TEATRALNE NAGRODY MUZYCZNE IM. JANA KIEPURY MAZOWIECKIEGO TEATRU MUZYCZNEGO 2016

  • Najlepszy spektakl: Cyrano Teatr Muzyczny w Łodzi, w reż. Jakuba Szydłowskiego, libretto: Jacek Bończyk, muzyka: Krzysztof Herdzin
  • Najlepsza śpiewaczka: Joanna Moskowicz (Mazowiecki Teatr Muzyczny w Warszawie)
  • Najlepszy śpiewak: Paweł Skałuba (Opera Bałtycka w Gdańsku)
  • Najlepsza wokalistka musicalowa: Anna Lasota (Teatr Muzyczny w Poznaniu)
  • Najlepszy wokalista musicalowy: Krzysztof Dzwoniarski (Mazowiecki Teatr Muzyczny w Warszawie)
  • Najlepszy debiut (śpiewaczka): Martyna Cymerman (Teatr Wielki w Poznaniu)
  • Najlepszy debiut (śpiewak): Emil Ławecki (Mazowiecki Teatr Muzyczny w Warszawie)
  • Najlepszy reżyser: Maciej Prus (Opera Nova w Bydgoszczy)
  • Najlepszy dyrygent: Jakub Chrenowicz (Teatr Wielki-Opera Narodowa)
  • Najlepszy scenograf: Hanna Wójcikowska-Szymczak (Opera Bałtycka w Gdańsku)
  • Najlepszy choreograf: Jacek Tyski (Opera na Zamku w Szczecinie)
  • Najlepsza tancerka: Mai Kageyama (Teatr Wielki-Opera Narodowa)
  • Najlepszy tancerz: Maksim Woitiul (Teatr Wielki-Opera Narodowa)
  • Nagroda za całokształt pracy artystycznej: Ryszard  Karczykowski

 

POLSKIE NAGRODY FILMOWE ORŁY 2016

  • Najlepsza muzyka: Wojciech Karolak Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy
  • Najlepszy dźwięk: Krzysztof Jastrząb, Mateusz Irisik Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy

 

41. GDYNIA – FESTIWAL FILMOWY

Nagrody indywidualne

  • Najlepsza muzyka: Motion Trio – Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek, Marcin Gałażyn  Szczęście świata
  • Najlepszy dźwięk: Marcin Kasiński i Kacper Fabisiak Na granicy

 

MOCARTY RMF CLASSIC

  • Wydarzenie Roku 2016: Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016
  • Muzyka Filmowa Roku 2016: Justin Hurwitz, Benj Pasek, Justin Paul – La La Land, Interscope Records /Universal Music Polska
  • Rzecz z Klasą 2016: Orkiestrownik – aplikacja mobilna na smartfony i tablety (Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie oraz Narodowy Instytut Audiowizualny)
  • Muzyczny Debiut Roku: Julia Piet
 
 
powrót

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu świadczenia usług i w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, w jej ustawieniach. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies, kliknij „Zamknij”. Jeżeli nie wyrażasz zgody – zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Zamknij