nagrody muzyczne

Laureaci wybranych nagród muzycznych przyznanych w Polsce w 2014 roku

 

Nagrody i odznaczenia przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie muzyki

MEDAL „ZASŁUŻONY KULTURZE – GLORIA ARTIS”

Laureaci Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze − Gloria Artis”:

  • Bogusław Linette – etnomuzykolog
  • Anna Netrebko – śpiewaczka operowa (sopran)
  • Camilla Panufnik – promotorka polskiej muzyki na świecie, fotografka, autorka książek
  • Esa-Pekka Salonen – dyrygent, kompozytor
  • Marek Pijarowski – dyrygent
  • Florian Skulski –  śpiewak (baryton)
  • Elżbieta Witkowska-Zaremba – muzykolog, filolog klasyczny

Laureaci Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze − Gloria Artis”:

  • Juliusz Adamowski – pianista, pedagog, animator życia muzycznego
  • Alina Baranowska-Liese – harfistka, pedagog
  • Andrzej Bieńkowski – dokumentalista, autor książek i filmów o muzyce ludowej
  • Bohdan Boguszewski – dyrygent
  • Kazimierz Budzik – muzyk, etnograf, pedagog i animator kultury wielkopolskiej
  • Zbigniew Butryn – budowniczy instrumentów ludowych, rekonstruktor suki biłgorajskiej, basista i skrzypek
  • Regina Chłopicka – teoretyk muzyki
  • Chór Akademicki im. Prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie
  • Krzysztof Cwynar – piosenkarz i kompozytor
  • Ewa Dahlig-Turek – etnomuzykolog
  • Waldemar Górski – akordeonista, chórmistrz, dyrygent i animator życia muzycznego
  • Alina Gruszka – gitarzystka, pedagog
  • Edward Hulewicz – piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, dziennikarz muzyczny
  • Janusz Jaskulski – etnolog, dyrektor Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu
  • Tadeusz Jedynak – skrzypek ludowy regionu radomskiego
  • Janusz Józefowicz – choreograf, aktor, scenarzysta, reżyser
  • Nigel Kennedy – skrzypek
  • Adam Klocek – dyrygent i wiolonczelista
  • Jerzy Kulesza – śpiewak operowy (baryton)
  • Aleksandra Liashenko – tancerka, pierwsza solistka Polskiego Baletu Narodowego
  • Urszula Mazurek – harfistka
  • Mirosław Nalaskowski – muzyk, instruktor i regionalista związany z Suwalszczyzną
  • Stefan Niedziałkowski – aktor, mim, reżyser, choreograf teatru pantomimy
  • Joachim Pichura – akordeonista, pedagog
  • Barbara Przybyszewska-Jarmińska – muzykolog
  • Andrzej Rosiewicz – piosenkarz, kompozytor, satyryk
  • Kazimierz Różewicz – śpiewak operowy (tenor)
  • Eugeniusz Rudnik – kompozytor, inżynier elektronik, reżyser dźwięku
  • Sebastian Solecki – tancerz, solista Polskiego Baletu Narodowego
  • Helga Storck – harfistka, pedagog
  • Stanisław Śmietana – dyrygent orkiestr dętych, pedagog
  • Andrzej Tatarski – pianista, pedagog
  • Wojciech Walasek – wiolonczelista, pedagog
  • Sabina Włodarska – dyrygent
  • Elżbieta Wojnowska – piosenkarka, kompozytorka, aktorka i pedagog
  • Nikodem Wołk-Łaniewski – operator dźwięku, wykładowca akademicki

Laureaci Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze − Gloria Artis”:

  • Zbigniew Adrjański – publicysta, dziennikarz muzyczny, scenarzysta, autor tekstów piosenek
  • Irena Albrecht – pedagog, altowiolistka
  • Anna Andruszkiewicz – śpiewaczka ludowa
  • Marta Boberska – śpiewaczka (sopran) i aktorka
  • Kai Bumann – dyrygent
  • Iwona Charkiewicz – dyrygent
  • Chór Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina
  • Chór Katedralny im. św. Jana Pawła II we Lwowie
  • Chór Prymasowski przy Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie
  • Artur Chwała – kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia” w Olsztynie
  • Agnieszka Chylińska – wokalistka i autorka tekstów
  • Stanisława Czuper – śpiewaczka ludowa
  • Bożena Derwich – dyrygent, dyrektorka Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki”
  • Danuta Dobrowolska-Marucha – teoretyk muzyki
  • Zofia Domin – założycielka i kierowniczka zespołu ludowego „Prząśniczki”
  • Katarzyna Dzida-Hamela – operator dźwięku
  • Marek Flieger – kierownik Orkiestry Dętej przy Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze
  • Agnieszka Franków-Żelazny – dyrygent
  • Czesław Gałka – śpiewak operowy (bas)
  • Andrzej Grudzień – skrzypek
  • Bożena Jankowska – dyrygent, założycielka Chóru Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Anna Jeremus-Lewandowska – śpiewaczka operowa (sopran koloraturowy)
  • Wojciech Kaleta – pianista, kompozytor, dyrygent
  • Urszula Kasprzak-Kujawska (Urszula) – wokalistka i autorka tekstów
  • Barbara Klimas-Sawyer – założycielka, kierownik i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Orlęta” w Londynie
  • Krystyna Kostrożyńska – śpiewaczka (sopran)
  • Bartosz Kowalski-Banasewicz – kompozytor
  • Marian Kowalski – animator kultury, muzyk, założyciel Małego Muzeum Ludowego w Marcinowie k. Trzebnicy
  • Aniela Krupczyńska – kierownik Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego w Szczawnicy
  • Mariusz Krupiński – kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia” w Olsztynie
  • Gabriela Kubacka – tancerka, solistka baletu Opery Krakowskiej
  • Tomasz Kuk – śpiewak operowy (tenor)                         
  • Bogdan Kułakowski – pianista, pedagog
  • Marzena Lenar – choreograf, pedagog
  • Jadwiga Lewczuk – pianistka, pedagog
  • Sławomir Łosowski – założyciel, lider i główny kompozytor zespołu Kombi
  • Monika Maciejewska-Potockas – tancerka, pierwsza solistka baletu Teatru Wielkiego w Łodzi
  • Bogdan Matławski – kulturoznawca, etnolog, etnomuzykolog
  • Tomasz Matuszewski – organista, kompozytor
  • Anna Nowak – teoretyk muzyki
  • Jerzy Odrowąż Wysocki – gitarzysta, lutnik
  • Krzysztof Olczak – kompozytor, akordeonista
  • Piotr Oleksiak – tancerz, solista baletu Opery Wrocławskiej
  • Orkiestra Dęta „Hejnał” w Byszycach
  • Maria Orzechowska – skrzypaczka, pedagog
  • Teresa Pabjańczyk – dyrygent, pedagog, animator ruchu chóralnego
  • Patrycja Piekutowska-Cyganowska – skrzypaczka
  • Stanisław Pietras – skrzypek ludowy, instruktor zespołów góralskich
  • Ludwik Piłat – kierownik muzyczny Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
  • Bogumiła Płaneta – pedagog, animatorka kultury muzycznej
  • Zbigniew Płużek – fagocista, pedagog
  • Gintautas Potockas – tancerz, pierwszy solista baletu Teatru Wielkiego w Łodzi
  • Anna Prabucka-Firlej – pianistka, pedagog
  • Janusz Prusinowski – skrzypek, lirnik, cymbalista, śpiewak, kompozytor i animator kultury ludowej
  • Teresa Przeradzka – wokalistka, animatorka muzyki
  • Paweł Radziński – skrzypek, pedagog
  • Karol Radziwonowicz – pianista
  • Marian Rapczewski – perkusista, pedagog
  • Leszek Sokołowski – kontrabasista, pedagog
  • Andrzej Spóz – kierownik Biblioteki, Muzeum i Archiwum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego
  • Krystyna Stańko – piosenkarka jazzowa, autorka tekstów, wykładowca, dziennikarka radiowa
  • Piotr Sułkowski – dyrygent,
  • Marek Surzyn – perkusista, muzyk sesyjny, kompozytor, producent
  • Anna Szopa – tancerka, pedagog, solistka baletu Opery Wrocławskiej
  • Witold Szulakowski – kierownik artystyczny Bielskiej Orkiestry Kameralnej
  • Anna Szymańska – choreograf, założycielka i kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Zawiercie”
  • Ewa Śnieżanka – piosenkarka
  • Wojciech Świtała – pianista, pedagog
  • Jerzy Tosik-Warszawiak – pianista, pedagog
  • Krzysztof Trebunia-Tutka – muzyk ludowy, założyciel i lider zespołu Trebunie-Tutki
  • Jerzy Walkusz – budowniczy instrumentów ludowych
  • Jacek Wieczorek – kierownik sekcji fagotów Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze
  • Józef Wilczyński SJ – dyrygent
  • Adam Wodnicki – pianista
  • Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat” w Świdnicy
  • Zespół Pieśni i Tańca „Kalina” w Domaniewicach
  • Zespół Tańca i Piosenki „Jarzębinki” przy Bielskim Centrum Kultury

źródło: http://mkidn.gov.pl/

 

DOROCZNE NAGRODY MINISTRA za rok 2014 w dziedzinie muzyki

Laureaci Dorocznych Nagród Ministra:

  • Marek Moś z orkiestrą „Aukso” – muzyka
  • Jan Karpiel Bułecka – twórczość ludowa
  • Jadwiga Mackiewicz – upowszechnianie kultury
  • Krzysztof Pastor – taniec
  • Wojciech Młynarski – całokształt twórczości

 

NAGRODY IM. OSKARA KOLBERGA

Laureaci Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”:

  • Jan Kania – muzykant-harmonista, choreograf, animator kultury kurpiowskiej (Lipniki, Kurpie Zielone, woj. mazowieckie)
  • Jerzy Walkusz – wykonawca instrumentów ludowych i rekwizytów obrzędowych, rzeźbiarz, kowal, animator kultury kaszubskiej (Hopowo, Kaszuby, woj. pomorskie)
  • Kapela Rodzinna Trebuniów-Tutków (Zakopane, Podhale, woj. małopolskie)
  • Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” (Boczki Chełmońskie, gm. Kocierzew Południowy, Łowickie, woj. łódzkie)
  • Zespół „Oldrzychowice” z Oldrzychowic (Oldřichowice, Zaolzie, Republika Czeska)
  • Maria Baliszewska – etnomuzykolog, dokumentatorka i popularyzatorka kultury ludowej, dziennikarka Polskiego Radia, Radiowego Centrum Kultury Ludowej (Warszawa)
  • Anatol Kocyłowski – choreograf i pedagog, popularyzator polskich tańców regionalnych i narodowych (Kraków)
  • Polskie Radio Rzeszów - Rozgłośnia Regionalna w Rzeszowie, Spółka Akcyjna (Rzeszów, woj. podkarpackie)

 

Nagrody i odznaki Związku Kompozytorów Polskich

 

DOROCZNA NAGRODA ZWIĄZKU KOMPOZYTORÓW POLSKICH

  • Marta Szoka – za wybitne osiągnięcia naukowe, w szczególności za książkę „George Crumb. Muzyka onirycznych wizji i magicznych formuł”. Za wyjątkową aktywność w działaniach na rzecz kultury muzycznej
  • Agata Zubel – za wybitne osiągnięcia twórcze, w szczególności za utwory: Cascando, Not I, IN

NAGRODA HONOROWA ZWIĄZKU KOMPOZYTORÓW POLSKICH (za zasługi dla promocji muzyki polskiej)

  • Szymon Bywalec – za znakomite interpretacje utworów polskich kompozytorów współczesnych w kraju i za granicą, za współtworzenie Orkiestry Muzyki Nowej i liczne działania popularyzatorskie
  • Iwona Lindstedt – za upowszechnianie wiedzy o muzyce współczesnej – zwłaszcza polskiej, w publikacjach oraz w internecie

NAGRODA IM. KS. PROF. HIERONIMA FEICHTA (za prace naukowe z dziedziny muzykologii)

  • Małgorzata Gamrat – za pracę Muzyka fortepianowa Franza Liszta z lat 1835–1855 w kontekście idei „correspondance des arts”. (wyd. Warszawa 2014)
  • Natalia Szwab – za pracę Między tradycją a awangardą. Muzyka Pawła Szymańskiego (maszynopis, Kraków 2013)

 

Nagrody w dziedzinie muzyki poważnej oraz nagrody obejmujące różne gatunki muzyczne

NAGRODA MUZYCZNA „FRYDERYK” (przyznawana za nagrania przez Akademię Fonograficzną Związku Producentów Audio-Video)

Muzyka rozrywkowa

  • Album Roku – Dawid Podsiadło Comfort and Happiness (Sony Music Entertainment Poland), producenci: Bogdan Kondracki i Dawid Podsiadło
  • Artysta Roku – Dawid Podsiadło
  • Debiut Roku – Dawid Podsiadło
  • Utwór Roku – Dawid Podsiadło Trójkąty i kwadraty, muzyka: Bogdan Kondracki i Dawid Podsiadło, słowa: Karolina Kozak

Muzyka jazzowa

  • Album Roku – Dominik Wania Ravel (ForTune), producent: ForTune;
  • Artysta Roku – Włodek Pawlik
  • Debiut Roku – Dominik Wania

Muzyka poważna

  • Album Roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa – Arias. Andrzej Dobber (Dux), wykonawcy: Andrzej Dobber i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita
  • Album Roku muzyka dawna i barokowa – Francois Couperin – Pieces de clavecin (Polskie Radio S.A., Agencja Muzyczna), wykonawcy: Władysław Kłosiewicz oraz gościnnie Lilianna Stawarz, Małgorzata Wojciechowska, Maria Papuzińska-Uss i Marcin Zalewski
  • Artysta Roku – Piotr Beczała
  • Album Roku muzyka kameralna (do 12 wykonawców) – Saxophone Varie (Dux), wykonawcy: Paweł Gusnar – saksofony oraz Julia Samojło – fortepian, Zuzanna Elster – harfa, Alina Ratkowska – klawesyn, Jan Bokszczanin – organy
  • Album Roku muzyka symfoniczna i koncertująca – Wojciech Kilar – Angelus, Exodus, Victoria (Dux), wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna i chóry Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Anna Fabrello – sopran pod dyrekcją Zygmunta Rycherta
  • Album Roku muzyka współczesna – Marian Borkowski – Choral Works (Dux), wykonawcy: Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego; Piotr Moss – Chagall for Strings (CD Accord), wykonawcy: Opium String Quartet i Jadwiga Rappé – alt
  • Album Roku recital solowy – Viola Recital. Katarzyna Budnik-Gałązka (Dux)
  • Najlepszy album polski za granicą – Chopin – Polonezy. Rafał Blechacz (Deutsche Grammophon/Universal Music Polska)

 

NAGRODY STOWARZYSZENIA AUTORÓW ZAIKS

  • za popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej: Katarzyna Jankowska – dziennikarka Polskiego Radia Zachód w Zielonej Górze, Radio Wawa
  • za propagowanie polskiej muzyki współczesnej: Stanisław Moryto – kompozytor i pedagog
  • za twórczość dla dzieci: Majka Jeżowskapiosenkarka i kompozytorka
  • nagroda specjalna za szczególne zasługi dla Stowarzyszenia: Marek Gaszyński – dziennikarz muzyczny

 

PASZPORTY „POLITYKI”

  • Muzyka poważna: Kwadrofonik
  • Muzyka popularna: Pablopavo

 

NAGRODY TVP KULTURA „GWARANCJE KULTURY”

  • Muzyka poważna: Mariusz Kwiecień – za wspaniałe kreacje wokalne na scenach całego świata, a szczególnie za występ w Eugeniuszu Onieginie na otwarcie sezonu 2013/2014 w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, w którym artysta potwierdził, że jest jednym z najwybitniejszych współczesnych barytonów świata
  • Jazz, rock i inne...: Dominik Wania – za otwartość stylistyczną i szerokie horyzonty jazzowe, od mainstreamu do awangardy, a przede wszystkim za pierwszą autorską płytę Ravel, na której pokazuje z subtelną i wyważoną wirtuozerią swój wielki talent i umiejętność przekładania muzyki poważnej na język jazzowy

 

MŁODY MUZYK ROKU (konkurs na najlepszego młodego muzyka, grającego na instrumencie klasycznym, organizowany przez TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca)

  • Bartosz Kołsut, akordeonista

 

NAGRODA FUNDACJI IM. K. SZYMANOWSKIEGO (przyznawana za szczególne artystyczne osiągnięcia estradowe, fonograficzne, prace badawcze i edytorskie)

  • Walerij Giergijew (dyrygent rosyjski) − za zasługi w promocji twórczości Karola Szymanowskiego na świecie i za wybitne wykonanie jego wszystkich symfonii utrwalone w nagraniach z London Symphony Orchestra.

 

KORYFEUSZ MUZYKI POLSKIEJ (operator: Instytut Muzyki i Tańca)

  • Osobowość Roku: Włodek Pawlik
  • Wydarzenie Roku: koncert Krystiana Zimermana podczas 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”
  • Nagroda Honorowa: prof. Mieczysław Tomaszewski

 

WROCŁAWSKA NAGRODA MUZYCZNA

  • Muzyka poważna − Ewa Michnik za zainicjowanie cyklu „Gwiazdy Metropolitan Opera na scenie Opery Wrocławskiej”.
  • Muzyka rozrywkowa − Piotr Dziubek za obfity i wyjątkowo udany sezon artystyczny 2013/2014.

 

Nagrody w dziedzinie muzyki ludowej/tradycyjnej/folkowej

 

FOLKOWY FONOGRAM ROKU (organizator: Radiowe Centrum Kultury Ludowej)

  • I nagroda i tytuł Folkowego Fonogramu Roku: Ola Bilińska Berjozkele − kołysanki jidysz
  • II nagroda: Michał Czachowski Acatao
  • III nagroda: Sutari Wiano

 

WIRTU@LNE GĘŚLE (internetowy plebiscyt na folkową płytę roku, towarzyszący konkursowi na Folkowy Fonogram Roku)

  • Folkowa płyta roku 2014: Percival Slava II: Pieśni Słowian Wschodnich

 

FONOGRAM ŻRÓDEŁ

  • Nagroda Specjalna: Fundacja Klamra z Żywca za album Macieja i Katarzyny Szymonowiczów Gajdosze
  • I nagroda: ex aequo – Wydawnictwo „In Crudo” za monografię Marian Bujak z Szydłowca. Portret skrzypka i Wydawnictwo „Księży Młyn” za album Aldony Jadwigi Plucińskiej Polskie Zwyczaje Rodzinne z dołączonymi nagraniami z Archiwum Folkloru Religijnego Instytutu Muzykologii KUL
  • II nagroda: ex aequo – Stowarzyszenie „Krusznia” za album Dorzecze Niemna. Śladami Oskara Kolberga i Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej za płytę Kapela Byrtków z Pewli Wielkiej
  • III nagroda: Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk za album Gdyby Kolberg miał fonograf
  • Wyróżnienia: Zespół Białopotocanie, Wydawnictwo „Acte Préalable” i Kapela Marty Cichej, Wydawnictwo „In Crudo” za płytę I po ścianach. Muzyka z Remontu 1994-96; Fundacja Ważka za płytę Od wschodu słońca…

 

Nagrody w dziedzinie muzyki jazzowej

 

GRAND PRIX „JAZZ MELOMANI” ZA ROK 2013 (przyznawana muzykom, dziennikarzom oraz popularyzatorom jazzu przez Stowarzyszenie Jazzowe „Melomani”)

  • Grand Prix of Europa: Enrico Rava
  • Artysta Roku: Włodek Pawlik
  • Krytyk-dziennikarz: Bogdan Chmura
  • Całokształt działalności: Czesław „Mały” Bartkowski
  • Nadzieja Melomanów: Michał Wróblewski
  • Płyta Roku: Hopasa High Definition Quartet
  • Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana: Witold Janiak
  • Nagroda Polskiego Radia Łódź – Łódzkie Wydarzenie Roku „Jazzowa Perła Łodzi”: Adi Jazz Festiwal

 

JAZZ TOP (przyznawana przez miesięcznik „Jazz Forum”)

  • Muzyk Roku – Włodek Pawlik
  • Aranżer – Krzysztof Herdzin
  • KompozytorTomasz Stańko
  • Album Roku – Marcin Wasilewski Trio w/ Joakim Milder Spark of Life (ECM)
  • Zespół elektryczny – Laboratorium
  • Zespół akustyczny – Marcin Wasilewski Trio
  • Zespół tradycyjnyJazz Band Ball Orchestra
  • Nowa nadzieja – Michał Wróblewski
  • Trąbka – Tomasz Stańko
  • Puzon – Grzegorz Nagórski
  • Flet – Krzysztof Popek
  • Klarnet – Henryk Miśkiewicz
  • Saksofon sopranowy – Adam Pierończyk
  • Saksofon altowy – Zbigniew Namysłowski
  • Saksofon tenorowy – Maciej Sikała
  • Saksofon barytonowy – Jan Ptaszyn Wróblewski
  • Fortepian Leszek Możdżer
  • Organy – Wojciech Karolak
  • Syntezator – Janusz Skowron
  • Gitara – Marek Napiórkowski
  • Gitara basowa – Krzysztof Ścierański
  • Kontrabas – Michał Barański
  • Perkusja – Cezary Konrad
  • Instrumenty perkusyjne – José Torres
  • Wibrafon – Bernard Maseli
  • Skrzypce – Adam Bałdych
  • Instrumenty różne Krzysztof Lenczowski (wiolonczela)
  • Wokalistka – Urszula Dudziak
  • Wokalista – Janusz Szrom
  • Najlepszy festiwal – Jazz nad Odrą (Wrocław)
  • Koncert Roku – Esperanza + (Solidarity of Arts, Gdańsk)
  • Klub Roku – Blue Note Jazz Club (Poznań)

 

Nagrody w dziedzinie muzyki popularnej

 

BURSZTYNOWY SŁOWIK – NAGRODA GŁÓWNA FESTIWALU MUZYCZNEGO SOPOT TOP OF THE TOP FESTIVAL (TVN, TVP, Sopot)

  • Bursztynowy Słowik: Garou, Urszula, Agnieszka Chylińska, Stanisław Sojka, Justyna Steczkowska, Elektryczne Gitary
  • Słowik Publiczności: Ewa Farna za piosenkę Cicho

 

ESKA MUSIC AWARDS

  • Najlepsza artystka – Sylwia Grzeszczak
  • Najlepszy artysta – Mrozu
  • Najlepszy zespół – LemON
  • Najlepszy hit – Donatan i Cleo My Słowianie
  • Najlepszy radiowy debiut – Grzegorz Hyży
  • Eska TV Award – Najlepsze video – Mrozu i Sound’n’Grace Nic do stracenia
  • Nagroda specjalna – Agnieszka Chylińska

 

EUROPEJSKA NAGRODA MUZYCZNA MTV DLA NAJLEPSZEGO POLSKIEGO WYKONAWCY

  • Najlepszy polski wykonawca – Dawid Kwiatkowski

 

23. FESTIWAL POLSKICH WIDEOKLIPÓW „YACH FILM”

  • Grand Prix – Fisz Emade Tworzywo Pył (Marek Skrzecz)
  • Zdjęcia – Ju Ghan & 1000AbstractMachines Micro sytuacje (Jakub Lech, Szymon Topczewski)
  • Innowacja – Olo Walicki Kaszebe 2 Salamon (Maciek Salamon i Maciek Chodziński)
  • Kreacja aktorska – Anna Patrini Na Wojtusia (Anna Patrini)
  • Plastyczna aranżacja przestrzeni – The Dumplings Technicolor Yawn (r2d2kolektyw)
  • Animacja – Kariera Dryf (Marcin Ożóg)
  • Reżyseria – Rebeka Unconscious (Martyna Iwańska)
  • Nagroda internautów Cyber Yach – Kali H.E.R.O. (Paweł Poździk i Marcin Gutkowski)
  • Drewniany Yach za całokształt twórczości (nagroda specjalna przyznawana przez Yacha Paszkiewicza) – Urszula Morga i Bartosz Mikołajczyk (esy floresy)

 

NAGRODY KRAJOWEGO FESTIWALU PIOSENKI POLSKIEJ W OPOLU (TVP i Opole)

Superjedynki:

  • SuperArtysta − Igor Herbut
  • SuperArtystka – Sylwia Grzeszczak
  • SuperZespół – Piersi
  • SuperAlbum – Ewa Farna (W)Inna?
  • SuperPrzebój – Red Lips To co nam było
  • SuperGwiazda w sieci – Donatan i Cleo
  • SuperShow – Feel
  • SuperArtysta bez granic – Margaret
  • The SuperOne of Poland – Maryla Rodowicz
  • Superjedynka widzów TVP1 – Piersi
  • Grand Prix za całokształt działalności artystycznej – Edyta Geppert

Superpremiery:

  • SuperPremiera Programu 1 Telewizji Polskiej – Halina Mlynkova Ostatni raz
  • SuperPremiera Programu 1 Polskiego Radia – Kombii Jak pierwszy raz
  • SuperPremiera Super Expressu – Piersi 07 zgłoś się
  • SuperPremiera portalu Onet.pl – Ewelina Lisowska We mgle

Superdebiuty:

  • SuperDebiut – nagroda im. Anny Jantar – Mateusz Ziółko za wykonanie piosenki Wspomnienie
  • Nagroda Fundacji im. Czesława Niemena – Karolina Skrzyńska za wykonanie piosenki Czas jak rzeka

 

SOPOT TOPTRENDY FESTIWAL – KONKURS „TRENDY”

  • Artysta Trendy – Future Folk
  • Największy przebój roku – Sylwia Grzeszczak Księżniczka
  • Nagroda Jury – BE.MY
  • Nagroda Dziennikarzy – Sorry Boys
  • Nagroda słuchaczy RMF Maxxx – Donatan i Cleo My Słowianie

 

„MATEUSZ TRÓJKI” – NAGRODA MUZYCZNA PROGRAMU 3 POLSKIEGO RADIA IM. MATEUSZA ŚWIĘCICKIEGO

  • Muzyka jazzowa – całokształt − Krzysztof Herdzin
  • Muzyka jazzowa – wydarzenie – Włodek Pawlik
  • Muzyka rozrywkowa – całokształt − Perfect
  • Muzyka rozrywkowa – debiut – Tomasz Organek

 

TEATRALNE NAGRODY MUZYCZNE IM. JANA KIEPURY MAZOWIECKIEGO TEATRU MUZYCZNEGO

  • Nagroda za całokształt pracy artystycznej – Bernard Ładysz
  • Najlepszy spektaklPortret w inscenizacji Teatru Wielkiego w Poznaniu
  • Najlepszy reżyser – Janusz Wiśniewski (Opera Bałtycka w Gdańsku)
  • Najlepsza śpiewaczka – ex aequo: Anna Wiśniewska-Shoppa (Opera Śląska w Bytomiu) i Karolina Sikora (Opera Bałtycka)
  • Najlepszy śpiewak – ex aequo: Mariusz Godlewski (Opera Wrocławska) i Rafał Siwek (Warszawska Opera Kameralna)
  • Najlepszy debiut, śpiewaczka – Marcelina Beucher (Opera Bałtycka w Gdańsku)
  • Najlepszy debiut, śpiewak – Hubert Walawski (Opera Bałtycka w Gdańsku)
  • Najlepszy dyrygent – Tadeusz Kozłowski (Teatr Wielki w Poznaniu)
  • Najlepszy scenograf – Justin C. Arienti (Teatr Wielki w Poznaniu)
  • Najlepsza tancerka – Yuka Ebihara (Teatr Wielki-Opera Narodowa)
  • Najlepszy tancerz -- Vladimir Yaroshenko (Teatr Wielki-Opera Narodowa)
  • Najlepszy choreograf – ex aequo: Izadora Weiss (Opera Bałtycka w Gdańsku) i Robert Glumbek (Opera na Zamku)

 

POLSKIE NAGRODY FILMOWE „ORŁY”

  • Najlepsza muzyka: Jan Kanty Pawluśkiewicz Papusza
  • Najlepszy dźwięk: Guillaume Le Braz, Jacek Hamela Imagine

 

39. FESTIWAL FILMÓW FABULARNYCH W GDYNI

Nagrody indywidualne:

  • Najlepsza muzyka: Mikołaj Trzaska Pod Mocnym Aniołem
  • Najlepszy dźwięk: Bartosz Putkiewicz Miasto 44
 
 
powrót

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu świadczenia usług i w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, w jej ustawieniach. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies, kliknij „Zamknij”. Jeżeli nie wyrażasz zgody – zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Zamknij