nagrody muzyczne

Nagrody i odznaczenia przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie muzyki

 

MEDAL „ZASŁUŻONY KULTURZE – GLORIA ARTIS”

Laureaci Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze − Gloria Artis”:

  • Katarzyna Gärtner – kompozytorka, pianistka i aranżerka
  • Lidia Grychtołówna – pianistka, pedagog
  • Andrzej Koszewski – kompozytor, teoretyk muzyki, muzykolog, pedagog
  • Roderyk Lange – choreolog, teoretyk tańca
  • Kazimierz Stanisław Leszczyński – założyciel i dyrektor Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz – saksofonista jazzowy, kompozytor piosenek i muzyki filmowej
  • Leon Mielimąka – wiolonczelista, pedagog
  • Jerzy Mrozik – flecista, pedagog
  • Adam Natanek – dyrygent, wieloletni dyrektor Filharmonii Lubelskiej, pedagog
  • John Neumeier –tancerz, choreograf, dyrektor zespołów baletowych
  • Irena Poniatowska – muzykolog
  • Jadwiga Romańska-Gabryś – śpiewaczka operowa
  • Adrian Thomas – historyk muzyki, badacz muzyki polskiej

Laureaci Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze − Gloria Artis”:

  • Sergey Basalaev − tancerz, pierwszy solista Polskiego Baletu Narodowego
  • Anna Bobrowska-Ekiert – scenografka, kostiumograf, związana z Teatrem Muzycznym w Łodzi
  • Joanna Bruzdowicz – kompozytorka, publicystka, promotorka polskiej kultury muzycznej
  • Jacek Cygan – autor tekstów piosenek, juror i organizator festiwali muzycznych
  • Zofia de Ines – scenografka teatralna, operowa, baletowa, filmowa i telewizyjna
  • Marta Fiedler – tancerka, solistka Polskiego Baletu Narodowego
  • Marek Gaszyński – prezenter muzyczny, autor piosenek
  • Zbigniew Hołdys – wokalista, kompozytor i instrumentalista, współzałożyciel zespołu Perfect
  • Urszula Hanna Jórzak – wieloletnia dyrektorka szkoły muzycznej w Piszu
  • Lucjan Kaszycki – kompozytor, aranżer, publicysta muzyczny
  • Grażyna Krajewska-Ambroziak – śpiewaczka, pedagog, związana z  Akademią Muzyczną w Łodzi
  • Wiesław Kwaśny − skrzypek, pedagog, związany z Filharmonią Krakowską i Akademią Muzyczną w Krakowie
  • Mieczysław Makowski – kompozytor, pianista, teoretyk muzyki, pedagog
  • Leszek Mazepa – badacz kultury muzycznej, pedagog
  • Jonathan Mills – australijski kompozytor, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Edynburskiego
  • Marek Podhajski – muzykolog, teoretyk muzyki, pedagog, kompozytor
  • Grażyna Pstrokońska-Nawratil – kompozytorka, pedagog
  • Marta Ptaszyńska – kompozytorka, perkusistka, pedagog
  • Kazimierz Rozbicki – kompozytor, dyrygent, pedagog, publicysta
  • Jan Stanienda – skrzypek
  • Tjajkovski (Czajkowska) Stella – pianistka
  • Janusz Tylman – kompozytor, pianista
  • Henryk Walentynowicz – tancerz, choreograf, pedagog
  • Michalina Wojtas – znawczyni kultury ludowej, kierownik i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Lachy
  • Tadeusz Zathey – dyrygent, pedagog
  • Włodzimierz Zalewski – śpiewak, pedagog
  • Andrzej Zborowski – śpiewak, prelegent muzyczny, konferansjer

Laureaci Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze − Gloria Artis”:

  • Karina Adamczak-Kasprzak – tancerka, pedagog, choreograf, solistka Polskiego Teatru Tańca
  • Leszek Bajon – dyrygent, pedagog
  • Alojzy Bara – dyrygent, chórzysta
  • Jerzy Birula – altowiolista, związany z Filharmonią Sudecką
  • Chór Mieszany „Ogniwo” w Katowicach
  • Chór Mieszany „Słowiczek” w Katowicach
  • Paweł Chynowski – teatrolog, krytyk baletowy, librecista, wydawca, pełnomocnik dyrektora Polskiego Baletu Narodowego
  • Zbigniew Cierniak – śpiewak, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
  • Adriana Cygankiewicz – tancerka
  • Jolanta Danek – kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Cepelia-Fil-Wilamowice”
  • Elżbieta Dastych-Szwarc – flecistka, pedagog
  • Maria Dimitrow – tancerka, pedagog
  • Magdalena Długosz – kompozytorka
  • Ireneusz Domagała – scenograf (m.in. spektakli baletowych)
  • Cezary Futyma – oboista, związany z Filharmonią Sudecką
  • Jadwiga Gałęska-Tritt – wokalistka, chórmistrz, pedagog
  • Ludwik Gawroński – muzykolog i publicysta.
  • Kazimierz Górczak – choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Łoniowiacy”
  • Wiesława Hazuka – etnochoreograf
  • Józef Jaroszewski – kontrabasista
  • Aldona Jarysz-Moenke – śpiewaczka
  • Jan Jazownik – dyrygent, pedagog
  • Jolanta Kaczmarek – wokalistka
  • Stanisław Kątnik – założyciel Słupskiej Grupy Baletowej „Arabeska”
  • Mieczysława Kętrzyńska – założycielka Słupskiej Grupy Baletowej „Arabeska”
  • Mirosława Knapik – dyrygent zespołów chóralnych, dyrektor i juror festiwali muzycznych, muzykoteraputka, pedagog
  • Bartłomiej Koszarek – etnolog, instruktor śpiewu, tańca i gry na tradycyjnych podhalańskich instrumentach pasterskich, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury – Dom Ludowy
  • Zenon Kowalski – śpiewak (baryton), związany z Teatrem Wielkim w Łodzi
  • Elżbieta Krzemińska – dyrygent chóralny, pedagog
  • Ewa Elżbieta Kuklińska – aktorka, tancerka i piosenkarka
  • Krystyna Lewandowska – artystka Chóru Filharmonii Narodowej
  • Ewa Mączyńska – choreograf, pedagog
  • Piotr Metz – dziennikarz radiowy, współzałożycieli i dyrektor muzyczny radia RMF FM, dyrektor muzyczny Radia Kraków
  • Bernard Michniewicz – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach
  • Agata Młynarska-Klonowska – śpiewaczka, pedagog
  • Krzysztof Myszkowski – kompozytor, wokalista, gitarzysta, założyciel i lider zespołu Stare Dobre Małżeństwo
  • Bogdan Narloch – organista, pedagog
  • Krzysztof Obst – założyciel Zespołu Muzyki Dawnej „Capella all' Antico” przy Zamojskim Domu Kultury
  • Wiesław Olejniczak – założyciel i dyrygent Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej
  • Bogdan Olewicz – autor tekstów piosenek i dziennikarz
  • Ryszard Opacki – artysta Chóru Filharmonii Narodowej
  • Bronisław Pałys – dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Estradowego „POLEST” we Wrocławiu
  • Helena Pustówka – organizatorka Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle, kierownik Zespołu Regionalnego „Wisła”
  • Andrzej Radzik – muzyk, pedagog, folklorysta, kierownik i dyrygent Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”
  • Andrzej Rębowski – organizator Festiwalu Piosenki lat 60. i 70. „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”
  • Krystyna Rorbach – śpiewaczka operowa, pedagog
  • Wojciech Różak – organista, pedagog
  • Józef Różyński – kapelmistrz kapeli ludowej „Łapanowianie”
  • Jakub Sienkiewicz – muzyk, autor tekstów, lider zespołu Elektryczne Gitary
  • Leszek Skrla – śpiewak operowy (baryton)
  • Izabela Skrzypek – dyrekorka Szkoły Muzycznej I st. w Jarocinie
  • Joanna Słowińska – wokalistka, skrzypaczka, współzałożycielka zespołu Muzykanci
  • Stanisław Strączek – naczelnik Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej
  • Jacek Sykulski – kompozytor, dyrygent i chórmistrz
  • Jerzy Szarafiński – dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Włodzimierz Szomański – wokalista, kompozytor, pedagog, założyciel i lider zespołu Spirituals Singers Band
  • Janusz Szrom – wokalista jazzowy
  • Alicja Sztambor – muzyk ludowy, członek Kapeli Ludowej z Poniatowej
  • Paweł Sztompke – muzykolog, dziennikarz muzyczny Polskiego Radia
  • Władysław Szymański – organista, teoretyk muzyki, kompozytor, muzykolog, pedagog
  • Jan Ślęk – dyrygent Opery Wrocławskiej i Teatru Muzycznego we Wrocławiu, pedagog
  • Elwira Śliwkiewicz-Cisak – akordeonistka, pedagog
  • Leszek Świdziński – śpiewak (tenor)
  • Towarzystwo Śpiewacze im. Stznisława Moniuszki w Radomsku
  • Magdalena Wawrzkowicz – skrzypaczka, związana z Filharmonią Sudecką
  • Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent, dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, pedagog
  • Eugeniusz Zboralski – wiolonczelista, pedagog, koncertmistrz Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”
  • Zespół „Pacanowianie” – ludowy zespół śpiewaczy
  • Zespół Folklorystyczny „Kurpianka-Cepelia” z Kadzidła
  • Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”
  • Zespół pieśni i tańca „Świerczkowiacy”
  • Zygmunt Zgraja – wirtuoz harmonijki ustnej, aranżer i kompozytor,

źródło: Biuro Ministra, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

DOROCZNE NAGRODY MINISTRA za rok 2013 w dziedzinie muzyki

Laureaci Dorocznych Nagród Ministra:

  • Piotr Beczała – muzyka
  • Jan Gaca – twórczość ludowa
  • Marek Gaszyński – upowszechnianie kultury

NAGRODY IM. OSKARA KOLBERGA

Laureaci Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” XXXVIII edycja - 2013

  • Piotr Gaca – muzyk ludowy, skrzypek (Rdzów, Radomskie, woj. mazowieckie)
  • Kapela Rodzinna „Kurasie” (Lubzina, gm. Ropczyce, woj. podkarpackie)
  • Zespół Regionalny „Brenna” im. Józefa Macha (Brenna, Beskid Śląski, woj. śląskie)
  • Zespół Śpiewaczy „Mlądz” (Otwock, woj. mazowieckie)
  • Urszula Janicka-Krzywda – etnograf, badaczka kultury ludowej Karpat, folklorystka, pedagog i konsultant zespołów folklorystycznych, kustosz dyplomowany Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie
  • Jadwiga Kurant – folklorystka, animatorka kultury ludowej, choreograf, pedagog, autorka publikacji o tradycjach, obrzędach i zwyczajach kujawskich

Nagrody i odznaki Związku Kompozytorów Polskich

DOROCZNA NAGRODA ZWIĄZKU KOMPOZYTORÓW POLSKICH 2013

  • Zofia Chechlińska – za wybitne dokonania w zakresie chopinologii, ze szczególnym uwzględnieniem wydań faksymilowych utworów Fryderyka Chopina
  • Elżbieta Sikora – za wybitną twórczość kompozytorską, operę Madame Curie i działalność kuratorską

NAGRODA HONOROWA ZWIĄZKU KOMPOZYTORÓW POLSKICH 2013 (za zasługi w dziele promocji polskiej muzyki współczesnej)

  • Hanna Gawrońska – za kilkadziesiąt zamówień utworów polskich kompozytorów adresowanych do młodych odbiorców, nowatorskie formuły prezentacji zamówionych utworów oraz wieloletnią działalność w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
  • Olgierd Pisarenko – za działalność pisarską, felietonistyczną i recenzencką, w szczególności w „Ruchu Muzycznym” i Polskim Radio; wieloletnią pracę w Komisji Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, w tym jako Przewodniczący Komisji Programowej tego festiwalu
  • Adrianna Poniecka-Piekutowska – za ideę i realizację programu promocji młodych kompozytorów w ramach działalności Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz zaangażowanie na rzecz nowej muzyki i jej twórców

NAGRODA IM. KS. PROF. HIERONIMA FEICHTA za rok 2013 (za prace naukowe z dziedziny muzykologii)

  • Marek Nahajowski za pracę Sonaty fletowe Johanna Joachima Quantza. Między teorią a praktyką (wyd. Łódź 2013)
  • Małgorzata Pawłowska za pracę Mit Romea i Julii w muzyce w perspektywie narratologicznej (maszynopis, Kraków 2012) – wyróżnienie
  • Sławomir Wieczorek za pracę Socrealistyczny dyskurs o muzyce w Polsce w latach 1948-1955 (maszynopis, Wrocław 2013) – wyróżnienie

 

Nagrody w dziedzinie muzyki poważnej oraz nagrody obejmujące różne gatunki muzyczne

NAGRODA ORFEUSZ 2013 (przyznawana przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie polskiego życia koncertowego, a w szczególności muzycznego wykonawstwa; także organizacji wyjątkowej wartości artystycznej konkursów, koncertów, spektakli i festiwali, również inicjatyw wydawniczo-medialnych stwarzających niekwestionowaną jakość w życiu koncertowym”)

Mariusz Kwiecień – śpiewak (baryton)

NAGRODA MUZYCZNA „FRYDERYK” 2013 (przyznawana za nagrania przez Akademię Fonograficzną Związku Producentów Audio-Video)

Muzyka rozrywkowa

  • Album Roku – T.Love (EMI Music Poland) Old Is Gold, producent albumu: Maciej Majchrzak i Zygmunt Staszczyk
  • Artysta Roku – Mela Koteluk
  • Debiut Roku – Mela Koteluk
  • Utwór Roku – Brodka (Kayax Production & Publishing) Varsovie, muzyka: Bartosz Dziedzic / Monika Brodka, Słowa: Monika Brodka / Quentin Carenzo

Muzyka jazzowa

  • Album Roku – Atom String Quartet (Kayax) Places, producent albumu: Atom String Quartet
  • Artysta Roku – Henryk Miśkiewicz
  • Debiut Roku – Damas (Piotr Damasiewicz) oraz Interplay Jazz Duo

Muzyka poważna

  • Artysta Roku – Paweł Łukaszewski
  • Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej – Karol Lipiński Works for Violin & Piano, wykonawcy: Bartek Nizioł, Paweł Andrzej Mazurkiewicz, reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska, wydawca: Dux
  • Album Roku – Rafał Blechacz Debussy, Szymanowski, wykonawcy: Rafał Blechacz, dyrygent/kier. art.: Christian Leins, reżyser dźwięku: Rainer Maillard, wydawca:            Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

 

NAGRODA STOWARZYSZENIA AUTORÓW ZAIKS za 2013 rok

  • za popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej: Dorota Zamolska – publicystka związana z Polskim Radiem Szczecin
  • za propagowanie polskiej muzyki współczesnej: Marek Moś – dyrygent, skrzypek, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej „Aukso”
  • Nagroda im. Karola Małcużyńskiego w dziedzinie varsavianów: Stanisław Wielanek – założyciel Kapeli Czerniakowskiej i Kapeli Warszawskiej

PASZPORTY „POLITYKI” za 2013 rok

  • Muzyka poważna: Apollon Musagete Quartett
  • Muzyka popularna: Marcin Masecki
  • Kreator Kultury: Tomasz Stańko

NAGRODY TVP KULTURA „GWARANCJE KULTURY” 2013

  • Muzyka poważna: Piotr Beczała – za sukcesy na scenach operowych świata oraz za udany początek współpracy fonograficznej z wytwórnią płytową Deutsche Grammophon.
  • Jazz, rock i inne...: Bartłomiej Wąsik – za aranżacje utworów na płycie Nowa Warszawa (projekt Nowego Teatru) z udziałem Royal String Quartet i Stanisławy Celińskiej
  • Manager kultury: Violetta Łabanow – prezes Fundacji „Muzyka jest dla wszystkich” za realizację edukacyjnego projektu Smykofonia

NAGRODA FUNDACJI SZYMANOWSKIEGO 2013 (przyznawana za szczególne artystyczne osiągnięcia estradowe, fonograficzne, prace badawcze i edytorskie)

  • Elżbieta Szmytka (śpiewaczka) – za wspaniałą artystycznie interpretację wielu dzieł wokalnych Karola Szymanowskiego, ze Stabat Mater, Królem Rogerem i Rymami dziecięcymi na czele

KORYFEUSZ MUZYKI POLSKIEJ 2013 (przyznawany przez Instytut Muzyki i Tańca)

  • Osobowość Roku: Piotr Beczała
  • Wydarzenie Roku: Otwarcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach
  • Nagroda Honorowa: Prof. Jan Ekier

WROCŁAWSKA NAGRODA MUZYCZNA

  • Muzyka poważna: Andrzej Kosendiak za płytę Gorczycki
  • Muzyka rozrywkowa: Piotr Damasiewicz za albumy Alaman, Imprographic 1 i Tuple

 

Nagrody w dziedzinie muzyki ludowej/tradycyjnej/folkowej

FOLKOWY FONOGRAM ROKU 2013 (organizator: Radiowe Centrum Kultury Ludowej)

  • I nagroda i tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2013: Bracia Oleś & Jorgos Skolias Sefardix (ForTune)
  • II nagroda: Janusz Prusinowski Trio Po kolana w niebie (Słuchaj Uchem/Oriente)
  • III nagroda: Bubliczki Trubalkan (Dobrze Wiesz Nagrania)

WIRTU@LNE GĘŚLE 2013 (internetowy plebiscyt na folkową płytę roku, towarzyszący konkursowi na Folkowy Fonogram Roku)

  • Folkowa płyta roku 2013: Chłopcy kontra Basia – Oj tak!

XVII KONKURS  MUZYKI FOLKOWEJ POLSKIEGO RADIA „NOWA TRADYCJA”

  • Grand Prix - Nagroda ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Trzy Dni Później
  • II nagroda: Kapela Maliszów
  • III nagroda Polskiego Radia: Dzikie Jabłka
  • Nagroda Specjalna za najbardziej twórcze wykorzystanie muzyki z zapisów Oskara Kolberga: Trzy Dni Później
  • Nagroda Specjalna im. Czesława Niemena: Hańba!
  • Nagroda Specjalna Złote Gęśle: Kacper Malisz
  • Nagroda Publiczności „Burza Braw”: Dzikie Jabłka
  • Wyróżnienia: Anashim, Ola Bilińska, Słowianoczki, Backspace

 

Nagrody w dziedzinie muzyki jazzowej

GRAND PRIX „JAZZ MELOMANI” za rok 2012 (przyznawana muzykom, dziennikarzom oraz popularyzatorom jazzu przez Stowarzyszenie Jazzowe „Melomani”)                 

  • Artysta Roku: Adam Bałdych
  • Krytyk-dziennikarz: Marek Dusza
  • Całokształt działalności: Carmen Morena i Jan Walasek
  • Nadzieja Melomanów: Piotr Orzechowski
  • Płyta Roku: Night in Calisia Randy Brecker i Włodzimierz Pawlik z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka

JAZZ TOP 2013 (przyznawana przez miesięcznik „Jazz Forum”)

  • Muzyk Roku – Leszek Możdżer
  • Aranżer – Krzysztof Herdzin
  • Kompozytor – Leszek Możdżer
  • Album Roku – Możdżer/Danielsson/Fresco Polska (Outside Music/ACT)
  • Zespół elektryczny – Laboratorium
  • Zespół akustyczny – Atom String Quartet
  • Zespół tradycyjny – Jazz Band Ball Orchestra
  • Nowa nadzieja – Piotr Orzechowski
  • Trąbka – Tomasz Stańko
  • Puzon – Grzegorz Nagórski
  • Flet – Krzysztof Popek
  • Klarnet – Henryk Miśkiewicz
  • Saksofon sopranowy – Adam Pierończyk
  • Saksofon altowy – Henryk Miśkiewicz
  • Saksofon tenorowy – Maciej Sikała
  • Saksofon barytonowy – Jan Ptaszyn Wróblewski
  • Fortepian – Leszek Możdżer
  • Organy – Wojciech Karolak
  • Syntezator – Janusz Skowron
  • Gitara – Marek Napiórkowski
  • Gitara basowa – Krzysztof Ścierański
  • Kontrabas – Michał Barański
  • Perkusja – Cezary Konrad
  • Instrumenty perkusyjne – Jose Torres
  • Wibrafon – Bernard Maseli
  • Skrzypce – Adam Bałdych
  • Instrumenty różne – Andrzej Jagodziński (akordeon)
  • Wokalistka – Aga Zaryan 
  • Wokalista – Janusz Szrom
  • Najlepszy festiwal – Jazz nad Odrą (Wrocław)
  • Koncert Roku – McFerrin + (Solidarity of Arts, Gdańsk)
  • Klub Roku – U Muniaka (Kraków)

 

Nagrody w dziedzinie muzyki popularnej

 

BURSZTYNOWY SŁOWIK 2013 – NAGRODA GŁÓWNA FESTIWALU MUZYCZNEGO SOPOT TOP OF THE TOP FESTIVAL (TVN, TVP, Sopot)

  • Bursztynowy Słowik: Imany (Francja)

ESKA MUSIC AWARDS 2013

  • Najlepsza artystka – Sylwia Grzeszczak
  • Najlepszy artysta – Liber
  • Najlepszy zespół – Enej
  • Najlepszy album – Lemon Lemon
  • Najlepszy hit  – Ewelina Lisowska W stronę słońca
  • Najlepszy debiut – Ewelina Lisowska
  • Najlepszy artysta na Eska.tv – Jula
  • EskaGo Award – Najlepszy artysta w sieci – Ewelina Lisowska
  • Eska TV Award – Najlepsze video – Margaret Thank you very much

EUROPEJSKA NAGRODA MUZYCZNA MTV DLA NAJLEPSZEGO POLSKIEGO WYKONAWCY 2013

  • Najlepszy polski wykonawca – Bednarek

 22. FESTIWAL POLSKICH WIDEOKLIPÓW YACH FILM 2013

  • Grand Prix – Czesław Śpiewa Miłosza Postój zimowy (M. Nygaard Hemmingsen)
  • II Grand Prix (spoza nominacji) – HipiersoniK Zwolniony (Drobczyk/Kopaniszyn)
  • Scenariusz – Kamp! Melt (Tomek Goldbaum Właziński)
  • Zdjęcia – Chłopcy kontra Basia Wieczerza (Piotr Golemo)
  • Innowacja – HipiersoniK Zwolniony (Drobczyk/Kopaniszyn)
  • Kreacja aktorska – Maryna C Urok (Paulina Kinaszewska)
  • Plastyczna aranżacja przestrzeni – Hey Co tam? (Mela Melak)
  • Animacja – Natalia Brożyńska Searching For Devo (Natalia Brożyńska)
  • Reżyseria – O.S.T.R & Hades Czas Dużych Przemian (Marek Skrzecz)
  • Nagroda internautów Cyber Yach – LemON Nice
  • Drewniany Yach (nagroda specjalna przyznawana przez Yacha Paszkiewicza) – Krzysztof Skonieczny

NAGRODY KRAJOWEGO FESTIWALU PIOSENKI POLSKIEJ W OPOLU (TVP i Opole)

SUPERJEDYNKI 2013

  • SuperArtysta − Rafał Brzozowski
  • SuperArtystka – Ewelina Lisowska
  • SuperPrzebójSkrzydlate ręce Enej
  • SuperZespół – Pectus
  • SuperWystęp – Pectus

SUPERPREMIERY 2013

  • SuperPremiera Programu 1 Telewizji Polskiej – Nagroda im. Karola MusiałaMłody maj Golec uOrkiestra
  • SuperPremiera Programu 1 Polskiego RadiaMłody maj Golec uOrkiestra
  • SuperPremiera Super Expressu – Nie powiem jak Honorata Honey Skarbek
  • Nagroda TVP Polonia „Artysta bez granic” – Golec uOrkiestra

DEBIUTY

  • SuperDebiut2013 – nagroda im. Anny Jantar oraz Karolinka – Konie Narowiste Natalia Sikora
  • Nagroda Programu 1 Polskiego Radia – Natalia Sikora
  • Nagroda Super Expressu za największy przebój Festiwalu w Opolu – Niech żyje bal Maryli Rodowicz
  • Nagroda SAWP dla Internetowego Debiutu 2013 – Angelika Frej

 

  • Diamentowy Mikrofon – nagroda Prezesa Zarządu Polskiego Radia – Irena Santor
  • Nagroda czytelników Tele TygodniaDziwny jest ten świat Czesława Niemena
  • Złoty Kogut – nagroda Polskich Nagrań – Halina Frąckowiak
  • Nagroda Dziennikarzy i Fotoreporterów – Marek Grąbczewski, mikrofoniarz TVP

SOPOT TOP TRENDY FESTIWAL - KONKURS „TRENDY” 2013

  • Artysta Trendy – Sebastian Riedel z zespołem Cree
  • Nagroda Jury – Natalia „Natu” Przybysz
  • Nagroda Dziennikarzy – Dr Misio
  • Nagroda Internautów –  FairyTaleShow
  • Nagroda słuchaczy RMF Maxxx – Sebastian Riedel z zespołem Cree

„MATEUSZ TRÓJKI” – NAGRODA MUZYCZNA PROGRAMU 3 POLSKIEGO RADIA IM. MATEUSZA ŚWIĘCICKIEGO 2013

  • Muzyka jazzowa – całokształt − Jarosław Śmietana
  • Muzyka jazzowa – wydarzenie – Beata Przybytek
  • Muzyka rozrywkowa – całokształt − Marcin Masecki
  • Muzyka rozrywkowa – wydarzenie − L.U.C. i Motion Trio
  • Muzyka rozrywkowa – debiut – Dawid Podsiadło

TEATRALNE NAGRODY MUZYCZNE IM. JANA KIEPURY MAZOWIECKIEGO TEATRU MUZYCZNEGO 2013

  • Nagroda za całokształt pracy artystycznej – Krystyna Mazurówna
  • Najlepszy spektakl – ex aequo: Skrzypce Rotszylda / Gracze w inscenizacji Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Korczak w inscenizacji Opery i Filharmonii Podlaskiej ECS
  • Najlepszy reżyser –  Andrzej Chyra (Opera Bałtycka w Gdańsku)
  • Najlepsza śpiewaczka – ex aequo: Iwona Socha (Opera Krakowska) i Anna Sroka-Hryń (Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie)
  • Najlepszy śpiewak – ex aequo: Mariusz Kwiecień (Opera Krakowska) i Jan Jakub Monowid (Warszawska Opera Kameralna)
  • Najlepszy debiut, śpiewaczka – Justyna Dyla (Opera Śląska w Bytomiu)
  • Najlepszy debiut, śpiewak – Paweł Konik (Opera Bałtycka w Gdańsku)
  • Najlepszy dyrygent – Jacek Boniecki (Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie)
  • Najlepszy scenograf / projektant kostiumów – Barbara Ptak (Gliwicki Teatr Muzyczny)
  • Najlepsza tancerka – Angelika Gembiak (Opera Nova w Bydgoszczy)
  • Najlepszy tancerz -- ex aequo: Mateusz Sierant (Teatr Wielki w Poznaniu) i Oskar Świtała (Teatr Muzyczny w Łodzi)
  • Najlepszy choreograf – Artur Żymełka (Teatr Muzyczny w Łodzi)

POLSKIE NAGRODY FILMOWE ORŁY 2013

  • Najlepsza muzyka: Krzysztof Komeda, Mariusz Ostański – Komeda, Komeda...
  • Najlepszy dźwięk: Barbara Domaradzka, Piotr Domaradzki – Obława

XXXVIII GDYNIA – FESTIWAL FILMOWY

Nagrody indywidualne:

  • Jan Kanty Pawluśkiewicz za muzykę do filmu Papusza
  • Jacek Hamela i Guillaume Le Braz za dźwięk w filmie Imagine
 
 
powrót

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu świadczenia usług i w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, w jej ustawieniach. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies, kliknij „Zamknij”. Jeżeli nie wyrażasz zgody – zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Zamknij