nagrody muzyczne

Laureaci wybranych nagród muzycznych przyznanych w Polsce w 2015 roku

 

Nagrody i odznaczenia przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie muzyki

 

MEDAL „ZASŁUŻONY KULTURZE – GLORIA ARTIS”

Laureaci Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze − Gloria Artis”:

  • Grażyna Brodzińska – śpiewaczka (sopran)
  • Joachim Grubich – organista, pedagog
  • Krzysztof Jakowicz – skrzypek, pedagog
  • Albina Kuraś – skrzypaczka, kierowniczka kapeli rodzinnej „Kurasie”
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina
  • Zygmunt Szweykowski – muzykolog
  • Witold Idzi Zapała – tancerz, choreograf, pedagog

Laureaci Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze − Gloria Artis”:

  • Rafał Augustyn – kompozytor, krytyk muzyczny, polonista
  • Zbigniew Bagiński – kompozytor, pedagog
  • Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”
  • Krzysztof Cugowski – wokalista rockowy, założyciela Budki Suflera
  • Katarzyna Dadak-Kozicka – etnomuzykolog, antropolog kultury, teoretyk edukacji muzycznej
  • Krzesimir Dębski – kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent
  • Wiesław Dudek – tancerz
  • Andrzej Haniaczyk – śpiewak, tancerz, popularyzator muzyki góralskiej, wykonawca instrumentów pasterskich
  • Krzysztof Herdzin – pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent muzyczny
  • Roma Jakubowska-Handke – śpiewaczka (sopran)
  • Regina (Rena) Jonkajtys-Rolska – piosenkarka i aktorka estradowa
  • Włodzimierz Korcz – pianista, kompozytor, aranżer
  • Barbara Kubiak – śpiewaczka (sopran)
  • Boris Kudlička – scenograf związany z Teatrem Wielkim-Operą Narodową
  • Romuald Lipko – kompozytor, klawiszowiec, trębacz, gitarzysta
  • Juliusz Łuciuk – kompozytor
  • Jerzy Marchwiński – pianista, pedagog
  • Grzegorz Markowski – piosenkarz i kompozytor
  • Valeriy Mazepchik – tancerz
  • Paweł Mykietyn – kompozytor, klarnecista
  • Piotr Nędzyński – krytyk operowy i dziennikarz muzyczny
  • Andrzej Ogórkiewicz – śpiewak (baryton)
  • Zbigniew Penherski – kompozytor
  • Piotr Poźniak – muzykolog
  • Hanna Maria Rejmer – śpiewaczka, pedagog
  • Ryszard Rynkowski – piosenkarz, kompozytor, pianista
  • Kalina Schubert – tancerka, pedagog-korepetytor baletu, koordynator pracy Polskiego Baletu Narodowego
  • Danuta Szlagowska – muzykolog
  • Barbara (Basia) Trzetrzelewska – piosenkarka
  • Knud Peder Thomas Vad – duński organista
  • Edward Wolanin – pianista, kameralista, pedagog
  • Tomasz Zeliszewski – muzyk, perkusista, autor tekstów
  • Lidia Zielińska – kompozytorka, pedagog

Laureaci Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze − Gloria Artis”:

  • Edyta Bartosiewicz – wokalistka, autorka tekstów i piosenek, producent muzyczny
  • Filip Berkowicz – muzykolog, menadżer
  • Ewa Bogucka – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 4 w Warszawie, pianistka
  • Andrzej Brzoska – reżyser dźwięku
  • Chór Męski „Pochodnia” w Częstochowie
  • Danuta Danielewicz – muzykolog, współzałożycielka dziecięcych i młodzieżowych zespołów muzycznych
  • Witold Danielewicz – muzykolog, współzałożyciel dziecięcych i młodzieżowych zespołów muzycznych
  • Mariusz Dubaj – kompozytor, teoretyk muzyki, pianista, organizator życia muzycznego
  • Andrzej Dziadek – kompozytor
  • Hanna Gawrońska – animator życia muzycznego, szczególnie wydarzeń dla dzieci
  • Małgorzata Gąsiorowska – teoretyk i krytyk muzyczny
  • Jadwiga Gewert – dyrektor wykonawczy Fundacji Chopinowskiej w Miami
  • Edyta Górniak – piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów
  • Andrzej Guz – pianista, pedagog
  • Monika Hildebrand – instruktor tańca
  • Katarzyna Jankowska-Borzykowska – pianista, pedagog
  • Artur Jaroń – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach, pianista, pedagog
  • Adam Juchnowicz – dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku
  • Krystyna Juszkiewicz – animator życia muzycznego. organizatorka festiwalu Blues nad Bobrem
  • Tamara Kalinowska – kompozytorka i pieśniarka
  • Krzysztof Kobylak – tancerz, choreograf, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Legnicka”
  • Grzegorz Kozłowski – skrzypek Sinfonii Varsovii
  • Krzysztof Kramek – kierownik muzyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
  • Maria Kroh – etnograf
  • Jan Kubik –multiinstrumentalista, śpiewak i tancerz ludowy
  • Krzysztof Kusiel-Moroz – dyrygent, pedagog, animator kultury
  • Antoni Leśniak – kierownik Orkiestry Mandolinowej „Echo” w Piwnicznej-Zdroju
  • Edmund Lewańczyk – kompozytor pieśni kaszubskich
  • Kazimierz Machala – waltornista, kompozytor, pedagog
  • Piotr Majerczyk – instrumentalista ludowy
  • Janusz Marynowski – dyrektor Sinfonii Varsovii
  • Andrzej Merkur – prezes Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju
  • Ludwika Mitkiewicz – dyrygent, kierownik Szczecińskieg Chóru Kameralnego
  • Leszek Możdżer – pianista
  • Barbara Ostrowska – muzyk, specjalista w zakresie rytmiki, solfeżu, improwizacji i rytmikoterapii
  • Artur Paciorkiewicz – altowiolista, kameralista
  • Grzegorz Pecka – muzykolog, organista, dyrygent, kierownik Chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
  • Piotr Pławner – skrzypek
  • Władysław Pogoda – skrzypek ludowy
  • Jan Pogonowski – choreograf
  • Bogusław Powichrowski – skrzypek Sinfonii Varsovii
  • Christine Pryn – duńska skrzypaczka
  • Wojciech Rodek – dyrygent
  • Edward Rogowski – kierownik zespołów ludowych
  • Artur Rojek – wokalista, kompozytor, autor tekstów, gitarzysta
  • Zbigniew Rudziński –kompozytor, pedagog
  • Jaejoon Ryu – koreański kompozytor
  • Krzysztof Ryzlak – kierownik Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie
  • Władysław Sendecki – pianista jazzowy
  • Anna Sikorzak-Olek – harfistka, pedagog
  • Bolesław Słowik – oboista Sinfonii Varsovii
  • Sławomir Stan – animator kultury, nauczyciel fortepianu
  • Justyna Steczkowska – piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów
  • Jerzy Sterczyński – pianista, pedagog
  • Christian Stöhrmann – muzyk jazowy
  • Katarzyna Suska-Zagórska – śpiewaczka (mezzosopran)
  • Lora Szafran – wokalistka jazzowa
  • Ireneusz Szela –zastępca dyrektora Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mielcu, trebacz
  • Jacek Szerszenowicz – muzykolog, pedagog
  • Vasyl Szmidt (Don Vasyl) – romski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów piosenek
  • Anna Szostak-Myrczek – dyrygent, pedagog
  • Wiesław Świderski – wiolonczelista, aranżer
  • Alina Towarnicka – tancerka
  • Towarzystwo Śpiewacze „Lira” w Żyrardowie
  • Anna Vranova – śpiewaczka
  • Andrzej Wendland – dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych Tansman
  • Maciej Wieloch – dyrygent
  • Marta Wierzbieniec – dyrygent, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie
  • Sławek Wróblewski – dyrygent, pianista, pedagog
  • Dariusz Wybrańczyk –klarnecista Sinfonii Varsovii
  • Zespół Folklorystyczny „Kostrzanie”
  • Zespół Pieśni i Tańca „Bandoska”
  • Michał Żarnecki – reżyser dźwięku

 źródło: http://mkidn.gov.pl/ 

DOROCZNE NAGRODY MINISTRA za rok 2015 w dziedzinie muzyki

Laureaci:

  • Jacek Kaspszyk – muzyka
  • Janusz Prusinowski – twórczość ludowa
  • Ewa Wycichowska – taniec
  • Wojciech Pawłowski – mecenas kultury

 

NAGRODY IM. OSKARA KOLBERGA w dziedzinie muzyki

Laureaci Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” 40. edycja - 2015:

  • Aniela Krupczyńska – śpiewaczka i tancerka, popularyzatorka pieśni, gwary, obrzędów i zwyczajów górali pienińskich, kierowniczka Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego (Szczawnica, pow. nowotarski, woj. małopolskie)
  • Maria Siwiec – śpiewaczka i tancerka ludowa, kierowniczka Zespołu „Gołcunecki” (Gałki, pow. przysuski, woj. mazowieckie)
  • Kapela Jana Kmity z Przystałowic Małych (pow. przysuski, woj. mazowieckie)
  • Zespół Śpiewaczy „Dorbozianki” z Dorboz (pow. biłgorajski, woj. lubelskie)
  • Zespół Regionalny „Regle” im. Jana Jędrola z Poronina (pow. tatrzański, woj. małopolskie)
  • Prof. Piotr Dahlig – etnomuzykolog, badacz i dokumentalista muzyki ludowej (Uniwersytet Warszawski, Warszawa)
  • Anna Urbaczka-Bury – regionalistka popularyzująca folklor cieszyński, pisarka, poetka, tancerka, gawędziarka ludowa, reżyserka teatru ludowego, solistka i kierownik zespołu „Istebna”, (Istebna, Śląsk Cieszyński, woj. śląskie)
  • Łódzki Dom Kultury – Dział Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionu ŁDK wspiera, promuje i upowszechnia tradycje kultury regionalnej (Łódź)

 

Nagrody i odznaki Związku Kompozytorów Polskich

DOROCZNA NAGRODA ZWIĄZKU KOMPOZYTORÓW POLSKICH 2015

  • Hanna Kulenty – za wybitną twórczość kompozytorską, silny rys indywidualny, połączenie muzycznej energetyczności z oryginalnymi rozwiązaniami formalnymi
  • Zbigniew Penherski – za wybitną twórczość kompozytorską i niezależność artystyczną
  • Ryszard Daniel Golianek – za odkrywanie zapomnianych obszarów muzyki polskiej i popularyzację zagadnień związanych z operą, za aktywność organizatorską i dydaktyczną
  • Alina Żórawska-Witkowska – za zasadniczą zmianę stanu wiedzy o muzyce polskiej XVIII wieku, w tym za trylogię poświęconą muzyce na dworach Augusta II (1997), Augusta III (2012) i Stanisława Augusta Poniatowskiego (1995)

 

NAGRODA HONOROWA ZWIĄZKU KOMPOZYTORÓW POLSKICH 2015 (za zasługi dla promocji muzyki polskiej)

  • Beata Bolesławska-Lewandowska – za upowszechnianie polskiej muzyki współczesnej poprzez publikacje książkowe, internetowe i multimedialne oraz pracę związkową
  • Marcin Trzęsiok – za oddziaływanie na młode pokolenia teoretyków muzyki, kompozytorów i muzykologów poprzez warsztaty i seminaria, za podnoszenie rangi wartości i idei w muzyce, także muzyce współczesnej

 

NAGRODA IM. KS. PROF. HIERONIMA FEICHTA za rok 2015 (za prace naukowe z dziedziny muzykologii)

  • Julia Gołębiowska za pracę Kwartet smyczkowy w muzyce polskiej XIX wieku (maszynopis)
  • Małgorzata Grajter za pracę Relacje słowno-muzyczne w twórczości Ludwiga van Beethovena (wyd. Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Łódź 2015)
  • Marcin Strzelecki za pracę Relacje pomiędzy harmoniką a brzmieniem w muzyce XX wieku (maszynopis) – wyróżnienie

 

Nagrody w dziedzinie muzyki poważnej oraz nagrody obejmujące różne gatunki muzyczne

NAGRODA MUZYCZNA „FRYDERYK” 2015 (przyznawana za nagrania przez Akademię Fonograficzną Związku Producentów Audio-Video)

Muzyka rozrywkowa

  • Fonograficzny Debiut Roku – The Dumplings
  • Album Roku Rock (w tym hard, metal, punk) – Natalia Przybysz Prąd (Pomaton / Warner Music Poland), producent: Jerzy Zagórski
  • Album Roku Pop – Artur Rojek Składam się z ciągłych powtórzeń (Kayax Production & Publishing), producent: Bartosz Dziedzic
  • Utwór Roku – Natalia Przybysz Miód, muzyka: Natalia Przybysz i Jerzy Zagórski, słowa: Natalia Przybysz
  • Album Roku Hip-Hop – O.S.T.R. & Marco Polo Kartagina (Asfalt Records), producent: Marco Bruno
  • Album Roku Elektronika / Indie / Alternatywa – Fisz Emade Tworzywo Mamut (ART2), producent: Emade (Piotr Waglewski)
  • Album Roku Muzyka Korzeni (w tym blues, country, folk, reggae): Voo Voo Dobry wieczór (ART2), producent: Wojciech Waglewski
  • Teledysk Roku – Mela Koteluk Fastrygi (Pomaton / Warner Music Poland), reżyser: Tomasz Gliński

Muzyka jazzowa

  • Album Roku – Marcin Wasilewski Trio Spark of Life (ECM Records\ Universal Music Polska), producent: ECM
  • Artysta Roku – Marcin Wasilewski
  • Fonograficzny Debiut Roku – Nikola Kołodziejczyk Orchestra

Muzyka poważna

  • Album Roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa – Where are you. Pieces from Warsaw (Sarton Records), wykonawcy: proMODERN contemporary vocal sextet
  • Album Roku muzyka kameralna – Paweł Łukaszewski: Musica Sacra 5 (Dux), wykonawcy: Baltic Neopolis Orchestra, CANTATRIX, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra”, Morpheus Saxophone Ensemble, Sekstet muzyki współczesnej proMODERN
  • Album Roku muzyka symfoniczna i koncertująca – Kilar/Moś/Aukso (Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów), wykonawcy: Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyr. Marka Mosia
  • Album Roku recital solowy – Kaja Danczowska. Nagrania archiwalne z lat 1974-2007 (Agencja Muzyczna Polskiego Radia), wykonawca: Kaja Danczowska – skrzypce
  • Najlepszy album polski za granicą – Grażyna Bacewicz: Symphony for String Orchestra (Naxos), wykonawcy: Ewa Kupiec – fortepian i Capella Bydgostiensis pod dyr. Mariusza Smolija
  • Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej – Where are you. Pieces from Warsaw (Sarton Records), wykonawcy: proMODERN contemporary vocal sextet

 

NAGRODY STOWARZYSZENIA AUTORÓW ZAIKS za 2015 rok

  • za popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej: Antoni Krupa – muzyk, kompozytor, dziennikarz
  • za propagowanie polskiej muzyki współczesnej: Agnieszka Duczmal – dyrygent, założycielka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus
  • za twórczość choreograficzną: Krzysztof Pastor – choreograf, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego
  • za osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych: Boris Kudlička – scenograf związany z Teatrem Wielkim-Operą Narodową

 

23. PASZPORTY „POLITYKI” za 2015 rok

  • Muzyka poważna: Marcin Świątkiewicz – za wrażliwość i muzyczną erudycję, za błyskotliwe interpretacje, za wszechstronność, która pozwala mu zarówno być wybitnym solistą, jak też twórczo pracować w zespołach barokowych w kraju i na świecie.
  • Muzyka popularna: Kuba Ziołek – za wyjątkowe, autorskie i zawsze rozpoznawalne podejście do muzyki z kręgu rocka, folku czy elektroniki. Za niebywałą pracowitość, konsekwencję i talent w łączeniu różnych muzycznych środowisk.

 

NAGRODY TVP KULTURA „GWARANCJE KULTURY” 2015 

  • Muzyka poważna: Mariusz Treliński i Boris Kudlička – za triumfalny debiut na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Za inteligentne, głębokie i spójne odczytanie oper: Jolanta i Zamek Sinobrodego. Za bogactwo wizji plastycznej, przez którą przebija wrażliwość filmowca. Za wypracowanie oryginalnego języka opery, atrakcyjnego dla współczesnego odbiorcy.
  • Muzyka: jazz, rock i inne: Artur Rojek – za długo oczekiwaną solową płytę artysty Składam się z ciągłych powtórzeń, będącą sumą życiowych i artystycznych doświadczeń autora. Za kompozycje po raz kolejny potwierdzające jego muzyczną klasę.
  • Menadżer kultury: Joanna Wnuk-Nazarowa  – za znakomite, wieloletnie zarządzanie Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i doprowadzenie do sfinalizowania budowy jednej z najnowocześniejszych sal koncertowych w Europie. Za inicjatywę i rozmach w programowaniu wydarzeń muzycznych. Za imponujący kalendarz koncertów, zróżnicowany repertuar i udział światowej klasy artystów. 
  • Supergwarancja: Peter Gelb – za wielki wkład w promocję polskich artystów na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Za włączenie Piotra Beczały, Aleksandry Kurzak, Mariusza Kwietnia, Mariusza Trelińskiego i Borisa Kudlički do elitarnego grona artystów związanych z tą najważniejszą sceną operową świata. Za udowodnienie, że opera jest niezwykle żywą materią i można ją z sukcesem popularyzować wśród szerokiej publiczności na całym świecie.

 

MŁODY TANCERZ ROKU 2015 – konkurs na najlepszego młodego tancerza (taniec klasyczny, współczesny, hip hop), organizowany przez TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca

  • Viktoria Nowak, absolwentka Poznańskiej Szkoły Baletowej

 

NAGRODA FUNDACJI SZYMANOWSKIEGO ZA ROK 2015 (przyznawana za szczególne artystyczne osiągnięcia estradowe, fonograficzne, prace badawcze i edytorskie)

  • Mariusz Kwiecień (śpiewak [baryton]) – za stworzenie niedoścignionej interpretacji Króla Rogera i propagowanie opery Karola Szymanowskiego na największych estradach świata
  • Alistair Wightman (muzykolog) – za publikacje poświęcone Karolowi Szymanowskiemu przybliżające anglojęzycznemu czytelnikowi fundamentalną i integralną wiedzę o twórczości muzycznej i literackiej kompozytora.

 

KORYFEUSZ MUZYKI POLSKIEJ 2015 (przyznawany przez Instytut Muzyki i Tańca)

  • Osobowość Roku: Paweł Mykietyn
  • Wydarzenie Roku: otwarcie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Festiwal Otwarcia
  • Nagroda Honorowa: Stanisław Skrowaczewski

 

 WROCŁAWSKA NAGRODA MUZYCZNA

  • Muzyka poważna − Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny Wratislavii Cantans – za stworzenie na najwyższym poziomie programu Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans w 2014 roku
  • Muzyka rozrywkowa − Radek Bednarz, dyrektor artystyczny festiwalu Eklektik Session  – za nowatorstwo w tworzeniu muzycznego wydarzenia angażującego środowisko i publiczność w spotkanie z różnymi dziedzinami sztuki

 

NAGRODA IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA (przyznawana przez samorząd województwa mazowieckiego w czterech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr za dzieła stworzone w minionym roku)

  • Muzyka − Stanisław Leszczyński (twórca festiwalu Chopin i jego Europa)

 

Nagrody w dziedzinie muzyki ludowej/tradycyjnej/folkowej

FOLKOWY FONOGRAM ROKU 2015 (organizator: Radiowe Centrum Kultury Ludowej)

  • I nagroda i tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2015: Kwadrofonik i Adam Strug Requiem ludowe
  • II nagroda: Tęgie Chłopy Dansing
  • III nagroda: Kapela Maliszów Mazurki niepojęte

 

WIRTU@LNE GĘŚLE 2015 (internetowy plebiscyt na folkową płytę roku, towarzyszący konkursowi na Folkowy Fonogram Roku)

  • Folkowa płyta roku 2015: Tęgie Chłopy Dansing

 

FONOGRAM ŹRÓDEŁ 2015

  • Nagroda Specjalna: Jacek Piotr Jackowski za wybitne zasługi dla polskiej fonografii (zainicjowanie i stworzenie wraz ze współpracownikami Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN serii wydawniczej, w ramach której w 2015 roku ukazały się albumy Melodie stamtąd i Rozpoczął tedy fonograf zbieranie melodii podhalańskich...)
  • I nagroda: Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej za trzy albumy wydane w ubiegłym roku: Katalog. II Festiwal Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki oraz w serii Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej: Jan Cebula z Kapelą i Bronisław Płoch. Kapela Widelanie
  • II nagroda: Fundacja Ważka z Wrocławia za płytę Bronisława Chmielowska. Stare pieśni
  • III nagroda: Tatiana Nakonieczna i zespół Krajka za płytę Krajka w gościach
  • Wyróżnienie: Zofia Bernad za płytę Tradycyjne pieśni Lubelszczyzny

 

Nagrody w dziedzinie muzyki jazzowej

GRAND PRIX „JAZZ MELOMANI” za rok 2014 (przyznawana muzykom, dziennikarzom oraz popularyzatorom jazzu przez Stowarzyszenie Jazzowe „Melomani”)             

  • Grand Prix of Europe: Miroslav Vitous
  • Artysta Roku: Krzysztof Herdzin
  • Krytyk-dziennikarz: Krzysztof Karpiński
  • Całokształt działalności: Wanda Warska
  • Nadzieja Melomanów: Wojciech Myrczek
  • Płyta Roku: The New Tradition Adam Bałdych i Yaron Herman
  • Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana: Marek Kądziela
  • Nagroda Polskiego Radia Łódź – Łódzkie Wydarzenie Roku „Jazzowa Perła Łodzi”: Geyer Music Factory

 

JAZZ TOP 2015 (przyznawana przez miesięcznik „Jazz Forum”)

  • Muzyk Roku – Tomasz Stańko
  • Aranżer – Krzysztof Herdzin
  • Kompozytor – Włodek Pawlik
  • Album RokuAdam Bałdych & Helge Lien Trio Bridges (ACT)
  • Zespół elektryczny – Walk Away
  • Zespół akustyczny – Atom String Quartet
  • Zespół tradycyjny – Old Timers
  • Nowa nadzieja – Nika Lubowicz
  • Trąbka – Tomasz Stańko
  • Puzon – Grzegorz Nagórski
  • Flet – Krzysztof Popek
  • Klarnet – Henryk Miśkiewicz
  • Saksofon sopranowy – Maciej Sikała
  • Saksofon altowy – Zbigniew Namysłowski
  • Saksofon tenorowy – Maciej Sikała
  • Saksofon barytonowy – Piotr Baron
  • Fortepian – Leszek Możdżer
  • Organy – Wojciech Karolak
  • Syntezator – Janusz Skowron
  • Gitara – Marek Napiórkowski
  • Gitara basowa – Krzysztof Ścierański
  • Kontrabas – Michał Kapczuk
  • Perkusja – Cezary Konrad
  • Instrumenty perkusyjne – José Torres
  • Wibrafon – Bernard Maseli
  • Skrzypce – Adam Bałdych
  • Instrumenty różne – Krzysztof Lenczowski (wiolonczela)
  • Wokalistka – Urszula Dudziak
  • Wokalista – Wojciech Myrczek
  • Najlepszy festiwal – Jazz nad Odrą (Wrocław)
  • Koncert Roku – Wayne Shorter Quartet + Esperanza Spalding + NOSPR (Bielska Zadymka Jazzowa, Katowice)
  • Klub Roku – Jazz Club 12/14 (Warszawa)

 

Nagrody w dziedzinie muzyki popularnej

1. POLSAT SUPERHIT FESTIWAL 2015 (Sopot)

  • 1 (nagroda główna Festiwalu): Dawid Podsiadło
  • Cyfrowa Piosenka Roku:
    I miejsce: Donatan i Cleo My Słowianie, Donatan i Cleo feat. Enej Brać
    II miejsce: Piersi Bałkanica
    III miejsce: Rafał Brzozowski Tak blisko

 

Hity Sieci (teledyski, które uzyskały największą liczbę odsłon na YouTube)

  • I miejsce: K2 i Buka1 moment
  • II miejsce: Donatan i Cleo feat. Enej Brać
  • III miejsce: Czadoman Ruda tańczy jak szalona

 

Radiowy Przebój Roku (utwory najczęściej słyszane w rozgłośniach radiowych)

  • I miejsce: Mrozu i Sound’n’Grace Nic do stracenia
  • II miejsce: Grzegorz Hyży Na chwilę
  • III miejsce: Grzegorz Hyży Wstaję
  • IV miejsce: Margaret Wasted
  • V miejsce: Kasia Popowska Przyjdzie taki dzień
  • VI miejsce: Igor Herbut Wkręceni – Nie ufaj mi
  • VII miejsce: Kamil Bednarek Chodź ucieknijmy

 

ESKA MUSIC AWARDS 2015

  • Najlepsza artystka – Margaret
  • Najlepszy artysta – Kamil Bednarek
  • Najlepszy zespół – Video
  • Najlepszy hit – Sarsa Naucz mnie
  • Najlepszy radiowy debiut – Sound’n’Grace
  • Eska TV Award – Najlepsze video – Natalia Nykiel Bądź duży
  • Nagroda specjalnaNajlepszy zagraniczny artysta – Adam Lambert

 

EUROPEJSKA NAGRODA MUZYCZNA MTV DLA NAJLEPSZEGO POLSKIEGO WYKONAWCY 2015

  • Najlepszy polski wykonawca – Margaret

 

24. FESTIWAL POLSKICH WIDEOKLIPÓW YACH FILM 2015

  • Grand Prix – Filip Załuska (Rysy The Fib)
  • Zdjęcia – Grzegorz Hartfiel (Mikromusic, Bezwładnie)
  • Innowacje – Filip Załuska (Rysy The Fib)
  • Kreacja aktorska – Natalia Przybysz (Natalia Przybysz Królowa Śniegu)
  • Plastyczna aranżacja przestrzeni – Justyna Markowska (Patrick the Pan Niedopowieści)
  • Animacja – Tomek Ducki (Bipolar Sunshine Daydreamer)
  • Montaż – Izabela Sawicka (Izes Aż do rana)
  • Reżyseria – Ludmiła i Tomasz Antosik (Ania Rusowicz Czy da się kochać)
  • Scenariusz – Konrad Aksinowicz (Mikromusic Krystyno)
  • Yach Internautów – Piotr Smoleński (Enej Kamień z napisem Love)
  • Drewniany Yach za całokształt twórczości (nagroda specjalna przyznawana przez Yacha Paszkiewicza) – Arek Nowakowski (The Dumplings Betonowy Las)

 

NAGRODY 52. KRAJOWEGO FESTIWALU PIOSENKI POLSKIEJ W OPOLU (Telewizja Polska, Polskie Radio, Super Express)

SUPERJEDYNKI 2015

  • SuperArtysta − Rafał Brzozowski
  • SuperArtystka – Justyna Steczkowska
  • SuperZespół – Enej
  • SuperAlbum – Donatan i Cleo Hiper/Chimera
  • SuperPrzebój – Perfect Wszystko ma swój czas
  • SuperGwiazda w sieci – Grzegorz Hyży
  • SuperShow – Blue Cafe
  • SuperArtysta bez granic – Monika Kuszyńska
  • Superjedynka widzów TVP1 – Perfect

SUPERPREMIERY 2015

  • Złota SuperPremiera – Michał Szpak Jesteś bohaterem

SUPERDEBIUTY 2015

  • SuperDebiut – nagroda im. Anny Jantar – Justyna Panfilewicz i Mariusz Wawrzyńczyk

 

„MATEUSZ TRÓJKI” – NAGRODA MUZYCZNA PROGRAMU 3 POLSKIEGO RADIA IM. MATEUSZA ŚWIĘCICKIEGO 2015

Kategoria – debiut:

  • Muzyka rozrywkowa: Paweł Leszoski “Leski”
  • Muzyka jazzowa: Marcin Pendowski

Kategoria – wydarzenie roku:

  • Muzyka rozrywkowa: Zbigniew Wodecki i zespół Mitch And Mitch
  • Muzyka jazzowa: Atom String Quartet

Kategoria – całokształt osiągnięć twórczych:

  • Muzyka rozrywkowa: SBB
  • Muzyka jazzowa: Włodzimierz Nahorny

 

EUROPEJSKA NAGRODA MUZYCZNA MTV DLA NAJLEPSZEGO POLSKIEGO WYKONAWCY 2015

  • Najlepszy polski wykonawca – Margaret

 

TEATRALNE NAGRODY MUZYCZNE IM. JANA KIEPURY MAZOWIECKIEGO TEATRU MUZYCZNEGO 2015

  • Najlepszy spektakl – Rodzina Adamsów w inscenizacji Gliwickiego Teatru Muzycznego ex aequo Kawaler Srebrnej Róży w inscenizacji Opery Wrocławskiej
  • Najlepszy reżyser – Zbigniew Macias (Teatr Muzyczny w Łodzi) ex aequo Ran Arthur Braun (Teatr Wielki w Poznaniu)
  • Najlepsza śpiewaczka – Anna Bernacka (Opera Wrocławska) ex aequo Anna Lubańska (Teatr Wielki-Opera Narodowa)
  • Najlepszy śpiewak – Artur Ruciński (Teatr Wielki-Opera Narodowa) ex aequo Rafał Siwek (Teatr Wielki-Opera Narodowa)
  • Najlepszy debiut (śpiewaczka) – Magdalena Wachowska (Teatr Wielki w Poznaniu)
  • Najlepszy debiut (śpiewak) – Andrzej Filończyk (Teatr Wielki w Poznaniu)
  • Najlepszy dyrygent – Ewa Michnik (Opera Wrocławska)
  • Najlepszy scenograf – Barbara Hanicka (Teatr Wielki-Opera Narodowa) ex aequo Grzegorz Policiński (Gliwicki Teatr Muzyczny)
  • Najlepszy choreograf – Izadora Weiss (Opera Bałtycka w Gdańsku)
  • Najlepsza tancerka – Aleksandra Liashenko (Polski Balet Narodowy)
  • Najlepszy tancerz – Maksim Woitiul (Polski Balet Narodowy)
  • Nagroda za całokształt pracy artystycznej – Emil Wesołowski

 

18. POLSKIE NAGRODY FILMOWE ORŁY ZA ROK 2015

  • Najlepsza muzyka: Wojciech Karolak Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy
  • Najlepszy dźwięk: Krzysztof Jastrząb, Mateusz Irisik Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy

 

39. GDYNIA – FESTIWAL FILMOWY

Nagrody indywidualne

  • Najlepsza muzyka: Paweł Mykietyn 11 minut
  • Najlepszy dźwięk: Marcin Jachyra, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński Body/Ciało

 

 
 
powrót

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu świadczenia usług i w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, w jej ustawieniach. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies, kliknij „Zamknij”. Jeżeli nie wyrażasz zgody – zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Zamknij